Yeni evli çift, ilkel kurallara kurban

Eşiyle birlikte öldürülen Soney Vural'ın ağabeyi Günay Ö. gözaltına alındı. Gelin Süryani, damat ise Müslüman olduğu için ailelerinin evliliğe izin vermediği belirtildi

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazar 13.12.2010 ABONE OL
İstanbul Fatih'te önceki gece eşiyle birlikte araç içinde öldürülen genç kadının katil zanlısı olduğu öne sürülen ağabeyi gözaltına alındı. Olayla ilgili çalışma başlatan Cinayet Büro Amirliği ekipleri, her iki tarafın da ailelerinin ifadesine başvurdu. Soney (26) ve Zekeriya Vural (29) çiftinin kısa bir süre önce evlendikleri, genç kadının Süryani Hıristiyan olan ailesinin ise bu evliliğe karşı çıktığı öğrenildi. Bu nedenle olayın töre cinayeti üzerinde duran polis, genç kadının ağabeyi Günay Ö.'nün peşine düştü. Yapılan aramalar sonucu yakalanan zanlı, Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirildi.

'TUZAĞA DÜŞÜRDÜLER'
Cenazesini teslim almak için Adli Tıp önünde bekleyen Zekeriya Vural'ın amcası Cemal Vural, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Genç kızın ailesinin evliliğe karşı çıktığını anlatan Vural, "Kızın ağabeyi olay günü yeni çifti yemeğe çağırdı. Olay yeri zaten kızın ağabeyinin evinin bir kaç sokak yukarısı. Bu düğüne karşı çıkmışlardı. Çifti tuzağa düşürdüler. Biz barış olsun diye çok uğraştık. Böyle şeylere karşıyız. Öldürmek çözüm değil. Dinlerin ayrı olması sorun olmamalı. Kız ailesine 'evlenmeme izin vermezseniz intihar ederim' demişti. Bizim çocuğumuz kızı bıraksa kız bizim çocuğumuzu bırakmaz. Kız bıraksa bizim oğlumuz kızı bırakmaz. Birbirlerinden vazgeçmezlerdi" dedi. Zekeriya Vural'ın bir yakını ise, "Kızın ablası düğün olması için bir şart koştu. Düğün kilisede olacaktı ve Zekeriya'nın da dinini değiştirmesi gerektiğini söylüyordu" dedi. Vural'ın yakını, "Hatta ilk kaçtıklarında, kızın ailesi arayarak bu işi kan temizler" deyince kız tekrar evine dönmüş. Ancak bu kez de kızı vermeyeceklerini söyleyince Zekeriya'yla birlikte kaçarak gizlice evlenmişler. Bizim haberimiz bile olmadı bu evlilikten. Düğün yaptıklarını öğrenince 'barışalım' diyerek yemek yediler. Ama her seferinde cayma yoluna gittiler. Demek ki bunlar oğlumuza tuzak kurmuş" diye konuştu. Zekeriya Vural'ın cenazesi ailesi tarafından Adli Tıp kurumundan alınırken, eşi Soney'in cenazesi için kuruma kimse başvurmadı.

ÇİFT KAÇIP GİZLİCE EVLENDİ

Soney ve Günay, aileleri evliliklerine karşı çıkınca kaçarak gizlice evlendiler. Öldürüldükleri gece evine yemeğe gittikleri gelin Soney'in abisi ise cinayetin ilk zanlısı.

BUGÜN NELER OLDU