Antalya ve Muğla bile beyaza büründü

Soğuk hava yıllardır kar görmeyen bölgelere bile yağış bırakarak Türkiye'yi dondurmaya devam ediyor. Kimileri beyaz örtünün keyfini sürüyor, kimileri ise cefasını çekiyor

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 13.12.2010 ABONE OL
Tüm yurdu etkisi altına alan soğuk hava ve kar yağışı dün özellikle Ege ve İç Anadolu bölgelerinde yaşamı olumsuz etkiledi. Çok sayıda yol ulaşıma kapandı. Denizli'de bir damat adayı nişan törenine yetişemedi. Ölüdeniz'e 25 yıl sonra ilk kez kar yağdı. Konya'da 20 madenci kar yağışı nedeniyle mahsur kaldı. Yine Konya'nın Derebucak ve Bozkır ilçelerinde eğitime 1 gün ara verildi. Balıkesir'de buzlanan yolda kamyon devrilirken; tipi ve fırtına da ağaçları kökünden söktü. Zonguldak'ta kar kalınlığı 1 metreyi buldu.
NİŞANA KAR ENGELİ: Denizli- Antalya karayolu, yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı. Tavas ilçesi Solmazlar köyüne nişana gitmek için yola çıkan damat adayı Süleyman Karışoğlu da Şahintepesi mevkisinde yolda kaldı. Yol açma çalışmaları gece geç saatlere kadar sürünce nişan iptal edildi. Öte yandan 40 köy yolu ulaşıma kapandı.
25 YIL SONRA İLK KAR: Muğla'da 25 yıl sonra ilk kez kar yağdı. Kar kalınlığı 4 santimetreye ulaştı. Akşam saatlerinde başlayan kar, belde sakinleri tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Kar yağışı ve buzlanma nedeniyle çok sayıda maddi hasarlı kaza meydana geldi. Antalya'nın yüksek kesimlerine de kar yağdı.
MADENDE MAHSUR: Konya'nın Derebucak ilçesindeki maden ocağında çalışan 20 işçi, kar nedeniyle, önceki günden dün akşama kadar mahsur kaldı. Yol açma çalışmaları gün boyu devam ederken Derebucak ve Bozkır ilçelerinde eğitime 1 gün ara verildi. Derebucak'a bağlı 242 köy yolu da ulaşıma kapandı.
DONMAK ÜZEREYKEN KURTARILDILAR: Düzce'de ormanlık alanda 2 gün mahsur kalan 15 kişiden 10'u dün donmak üzereyken kurtarıldı. Eşleri ve çocuklarıyla birlikte mahsur kalan mevsimlik orman işçilerinden Bülent Aygün, "yaşamaktan umudumuzu kesmiştik" dedi. Üç kişi sağlık ocağında tedavi altına alındı.
5 SAATTE KURTARILDILAR: Malatya'da, Kubbe Dağı'na gitmekte olan bir yolcu minibüsü kar ve tipi nedeniyle yolda mahsur kaldı. Minibüste bulunan 12 kişi, karayolları ekipleri ve iş makinelerinin yaklaşık 5 saat süren çalışmasıyla kurtarılabildi. Hakkari'de ise yoğun kar nedeniyle Berçelan Yaylası'nda mahsur kalan 4'ü çoban 13 kişi güçlükle kurtarıldı.
KÖY YOLLARI KAPANDI: Zonguldak'ta 35 köy yolu ulaşıma kapanırken, il merkezine bağlı 5 mahalle ve 40 köye elektrik verilemedi. Kent merkezinde yağmur etkili olurken, yüksek kesimlerde ise kar kalınlığı 1 metreye ulaştı. Zonguldak- Ankara ve Zonguldak-İstanbul karayollarında yoğun kar ve sis nedeniyle trafik kontrollü olarak sağlandı. Kastamonu'da 8 ilçe merkezi ile 448 köye elektrik verilemezken, 314 köy yolu ulaşıma kapandı. Bartın'da 29, Karabük'te 109 köye ulaşım kesildi. Bilecik'te 80 köy yolu ulaşıma kapandı. Denizli ve Samsun'un bazı ilçelerinde kar nedeniyle ilk ve ortaöğretim kurumlarında eğitime ara verildi.
AĞAÇLAR SÖKÜLDÜ: Balıkesir'de buzlanma nedeniyle bira yüklü kamyon devrildi. Şiddetli rüzgârın etkisiyle de Paşaalanı mahallesindeki polis lojmanlarında bulunan dev sedir ağacı yola devrildi. Ağaç sokaktaki elektrik hatlarını kopardı. Havran ilçesi Karalar köyünde yıldırım düştü, 29 koyun telef oldu. Kocaeli Kartepe'de kar kalınlığı 1.3 metreye ulaşınca kayak pistleri açıldı. Uludağ'da kar kalınlığı 55, Abant'ta 40, Kartalkaya'da 65,Yedigöller'de ise 45 santimetreyi buldu. Erzurum'da pek çok araç yolda kaldı.
CHP'Lİ İNCE KAZA YAPTI: CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'nin makam şoförü, dün Bilecik'in Bozüyük ilçesi yakınlarında kar yağışı ve buzlanma nedeniyle direksiyon hakimiyetini kaybetti ve köprü korkuluklarına çarptı. Araçta hasar meydana geldi.
Sinan AYDIN - Tarık YILMAZ - Ufuk SOYHAN - Devrim DERİN - Abbas ÇAKAR - Üzeyir YAŞAR / SABAH

BUGÜN NELER OLDU