Camide patlama: 1 ölü

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde, bir camide ısıtma amaçlı kullanılan su dolu kazanın aşırı basınçtan patlaması sonucu 1 kişinin öldüğü, 2'si ağır 8 kişinin yaralandığı bildirildi.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 14.12.2010 12:59 ABONE OL
Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel, Eski Garaj Camisi'nde öğle namazı öncesinde şiddetli bir patlama olduğu yolunda ihbar aldıklarını söyledi.

Olay yerine gittiklerinde bomba patlamış gibi bir görüntüyle karşılaştıklarını ifade eden Pekel, şunları kaydetti:

''Burası savaş alanı gibi. Olayla bir kişi öldü, 2'si ağır 8 kişi yaralandı. Şadırvana giden suyun ısıtılması için kullanılan kazanın aşırı basınç nedeniyle patladığını öğrendik. İlk başta doğalgaz patlaması üzerinde duruldu ancak böyle olmadığı anlaşıldı.''

Pekel, kazanın caminin alt kısmında bulunduğunu belirterek, ''Patlama sırasında cemaat, abdest aldıktan sonra merdivenlere doğru yürüyormuş. Patlamayla birlikte ölen ve yaralananlar olmuş'' dedi.

ÖLEN KİŞİNİN KİMLİĞİ BELİRLENDİ

Bu arada patlamada ölen kişinin kimliği belirlendi. Bandırma Müftüsü Cahit Çetin, öğle namazı öncesi meydana gelen patlamada yaşamını yitiren kişinin çay ocağı işletmecisi Yalçın Erdek (68) olduğunu söyledi.

Patlamada yaralananların Bandırma Devlet Hastanesinde tedavi altına alındığını olayla ilgili soruşturmanın çok yönlü sürdürüldüğünü dile getiren Çetin, ''Çok şiddetli bir patlama olmuş. Acımız büyük'' dedi.

AĞIR YARALI İKİ KİŞİ ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİNE SEVK EDİLDİ

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde, camide meydana gelen patlamada ağır yaralanan iki kişi Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi.

Atatürk Caddesi'ndeki Eski Garaj Camisi'nde meydana gelen patlamada yaralanan Rahmi Cura (71) ve Cafer Atbakan (65), kaldırıldıkları Bandırma Devlet Hastanesinde yapılan müdahalelerinin ardından Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi altına alınmak üzere Bursa'ya gönderildi.

Diğer yaralılardan Nurettin Durmuş (68), Mehmet Pekacar (63) ve Yaşar Erdem'in (76) tedavilerinin Bandırma Devlet Hastanesinde sürdüğü, Necmettin Kocabıyık (63), Necmi Yavaş (75) ve Yüksel Şentürk'ün (73) ise taburcu edildikleri bildirildi.

BALGAZ İŞLETME MÜDÜRÜ: PATLAMANIN ELEKTRİKLİ SU TANKINDAN KAYNAKLANDIĞINI BELİRLEDİK

Balıkesir Doğalgaz Dağıtım A.Ş (BALGAZ) İşletme Müdürü Göksel Kayacan, ilçedeki bir camide meydana gelen patlamanın elektrikli su tankından kaynaklandığını belirlediklerini söyledi.

Kayacan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Atatürk Caddesi'ndeki Eski Garaj Camisi'nde meydana gelen patlamanın ardından şirkette görevli makine mühendisleriyle olay yerine gittiklerini bildirdi. Olay yerinde gerekli incelemelerde bulunduklarının altını çizen Kayacan, ''Bize gelen ilk ihbar, patlamanın doğalgaz sıkışması sonucu olduğu yönündeydi. Ancak yaptığımız incelemede, patlamanın kombi ve doğalgaz tesisatının bulunduğu yerin ilerisinde olduğunu tespit ettik. Patlamanın elektrikli su tankından kaynaklandığını belirledik'' dedi.

Kayacan, su tankının normalde çalıştırılmadığını ifade ederek, ''Bir şekilde oradaki elektrik akımının temas etmesiyle çalışmış. İçindeki su aşırı derecede ısınıp buhar oluşmuş ve şiddetli basınçla da patlama meydana gelmiş. Buhar basıncını hafife almayın binayı bile yıkabilirdi'' diye konuştu.

Bu arada, Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan da olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Yetkililerden bilgi alan Arslan, daha sonra yaralıların bulunduğu Bandırma Devlet Hastanesine gitti. Patlamanın olduğu caminin çevresindeki iş yerlerinde de maddi hasarın oluştuğu gözlenirken, güvenlik güçlerinin olay yerindeki incelemeleri sürüyor.

BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ