'Beyaz örtü' ve don ölüm getirdi

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 14.12.2010 ABONE OL
Yurt genelinde etkili olan soğuk ve karlı hava ölümleri de beraberinde getiriyor. Bursa'nın Karacabey ilçesinde yalnız yaşayan 87 yaşındaki Menşure Sülük'ün cesedi evinden yaklaşık 300 metre uzağındaki bir tarlada bulundu. Donarak öldüğü belirlenen yaşlı kadının cesedi Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı. Antalya'da ise ünlü off-road yarışçısı Faruk Kayhan, arkadaşıyla birlikte karlı yolda tırmanış yaparken cipinin devrilmesi sonucu yaşamını yitirdi. Kaza önceki gün saat 14.30 sıralarında Antalya'nın ünlü kayak merkezi Saklıkent yakınlarında meydana geldi. Evli ve 3 çocuk babası Kayhan, arkadaşı Kerem Büşüş ile birlikte birlikte off-road yapmaya gitti. Cipiyle karlı ve kaygan yolda ilerleyen Kayhan, bir anda direksiyon hakimiyetini kaybedince uçuruma yuvarlandı. Taklalar atan araçtan fırlayan Faruk Kayhan can verirken ağır yaralanan Büşüş ise hastaneye kaldırıldı. Yoğun kar yağışı nedeniyle Balıkesir, Bursa, Konya, Karaman, Kastamonu, Afyonkarahisar, Denizli ve Samsun'da okullar tatil edildi. Adıyaman'da 14 köy, 13 mezra, Zonguldak'ta 6, Bartın'da 5, Karabük'te 11, Kastamonu'da 469, Düzce'de 3, Çorum'da 150, Bolu'da 58, Çankırı'da 42 köy yolu ulaşıma kapandı. İşte olumsuz hava koşullarının etkisindeki yurtta dün yaşanan gelişmeler:
İZMİR: Hava sıcaklığındaki ani düşüşün ardından polisler, sokakta yaşayan kimsesizlere sahip çıktı. Gece hava sıcaklığının -1 derece hissedildiği İzmir'de, evsizler, Müyesser Turfan Güçsüzler Evi'ne yerleştirildi.
ORDU: 2 gündür yağan kar, köy yollarını ulaşıma kapadı. Kar kalınlığı yer yer 1 metreye ulaşırken, Akkuş ilçesinde okullar 1 gün tatil edildi.
RİZE: Yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı, Rize- Erzurum Karayolu üzerindeki Ovit Geçidi'nde ulaşımı aksattı. Zincirsiz yola çıkan bir TIR'ın kayarak bir otomobile çarpması sonucu, yol bir süre trafiğe kapandı.
SAMSUN: Samsun'da kar nedeniyle 278 köy yolu ulaşıma kapandı. Kapanan yolların açılması için 21 greyder, 8 lastikli kepçe ve 21 ekiple çalışmalar gün boyu sürdü. Tokat'ta da çok sayıda köy yolu ulaşıma kapandı.
DÜZCE: Yoğun kar yağışı nedeniyle ormanlık alanda 2 gün boyunca mahsur kalan 5 kişi kurtarıldı.
TEKİRDAĞ: Kentte hava sıcaklığı 2 derece olarak ölçüldü. Çorlu ilçesinde ana arterlerde trafik aksadı.
DİYARBAKIR: Batıda kar yağışı etkili olurken Diyarbakır ve çevresini toz bulutu kapladı. Yaşlılara ve astım hastalarına dışarı çıkmamaları uyarısı yapıldı.

Hüseyin KAÇAR- Bekir COŞKUN - Tuna ÇAM Hanefi CEYHAN - Tahir ÖZÇELİK - Metin BURMALI Fatih KARAÇALI -Mehmet YALNIZAN-Murat YILDIRIM-Ayhan FİDAN-Erdoğan ÖZTÜRK/SABAH

BUGÜN NELER OLDU