Adli Tıp'ın hatalı 'ısırık izi' raporu hayat kararttı

Maktulün vücudundaki ısırıkla diş yapısının uyduğu Adli Tıp raporuyla "kanıtlanan" Bircan Başak ve eşi 8 yıl yargılandı. Çiftin çilesi, katilin itirafıyla son buldu

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 15.12.2010 ABONE OL
İstanbul Kumkapı'da 8 yıl önce öldürülen 70 yaşındaki Mustafa Çelik'in vücunda bulunan ısırık izinin diş yapısına uyduğu iddiasıyla tutuklanan ve 3 yıldan fazla cezaevinde kalan Bircan Başak ve eşi Cemal Başak beraat etti. Kararda, adli tıp raporlarının yetersiz bulunmasının yanı sıra asıl şüpheli Osman Özer'in başka suçtan tutuklu bulunduğu cezaevinden gönderdiği itiraf mektubundaki ayrıntıların doğruluğu da etkili oldu. İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 66'ncı duruşmada savunmasını yazılı veren Cemal Başak, Adli Tıp'ın hatalı raporu sonucu eşi ile birlikte 40 ayı tutuklu olmak üzere 8 yıldır büyük acılara maruz kaldıklarını, sağlıklarının bozulduğunu, maddi ve manevi büyük kayıplara uğradıklarını ifade etti. Cemal Başak, Osman Özer'in imzalı itiraf mektubunda belirttiği gibi suç aleti bıçağın tavan arasında bulunduğunu hatırlattı. Eşi ile tutuklandıklarında, biri epilepsi hastası 3 çocuğunun büyük sıkıntı çektiğini anlatan Cemal Başak beraatini istedi. Cezaevinden gönderdiği mektupta Çelik'i kendisine taciz ettiği gerekçesiyle öldürdüğünü, bıçağı da tavan arasına sakladığını itiraf eden Osman Özer ise mahkemede ifadeyi reddederek, "Olayla ilgim yoktur, takdir mahkemenindir" dedi. Mahkeme heyeti suçu işlediklerine dair inandırıcı delil elde edilemediği gerekçesiyle Bircan ve Cemal Başak çiftinin beraatine karar verdi. Osman Özer'e ömür boyu hapis cezası veren mahkeme heyeti, sanığın cinayeti hafif tahrik altında işlediği kanaatine vararak ve suç tarihinde yaşının küçük olması nedeniyle bu cezayı 6 yıl 8 aya indirdi.

DAVA AÇACAK

Cemal Başak, duruşma çıkışı cep telefonu ile eşini arayıp kararı bildirdi. Adli Tıp Kurumu'nun ölen kişinin vücudundaki ısırık izinin eşine ait olduğu yolunda rapor vererek hayatlarını kararttığını belirten Başak, "Adli tıp uzmanları ve yıllarımızın kaybolmasına neden olan Adalet Bakanlığı aleyhinde tazminat davaları açacağız" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU