'Ayakkabı benim' dedi, 10 yıl yedi

Diyarbakır'da 14 yaşındaki çocuğun ayağındaki ayakkabıyı kendisine ait olduğu gerekçesiyle zorla çıkarttıran 18 yaşındaki inşaat işçisi, nitelikli yağma suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 15.12.2010 ABONE OL
Gaziantep'te bir dükkândan baklava çaldıkları gerekçesiyle rekor hapis cezalarına çarptırılan çocukların davasına benzer bir olay Diyarbakır'da yaşandı. Kayapınar ilçesinde 14 yaşındaki çocuğun ayağındaki spor ayakkabıyı kendisine ait olduğu iddiasıyla zorla çıkarttıran 18 yaşındaki inşaat işçisi Mahmut Göktemiz, nitelikli yağma suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ceza 8 yıl 4 aya indirildi. Kayapınar'da 4 ay önce parkta karşılaştığı 14 yaşındaki Y.P.'nin ayakkabısını, kendisine ait olduğu iddiasıyla zorla ayağından çıkarttırdığı ileri sürülen Mahmut Göktemiz'in yargılanmasına Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Tutuklu sanık savunmasında, olay günü parkta yürüdüğü sırada aynı model ve renkteki spor ayakkabıyı Y.P.'nin ayağında gördüğünü, kendisini durdurup ayakkabının kendisine ait olabileceğini söylediğini belirtti ve şunları anlattı:

VAZGEÇTİ AMA...
"Olaydan 3 gün önce ayakkabım evimizin kapısının önünden çalınmıştı. Aynı ayakkabıyı görünce yolda yürüyen Y.P.'yi durdurup ayakkabıyı nereden aldığını ve bir tekini çıkarıp numarasına bakmak istediğimi söyledim. O da çıkarmak istemedi ve ayakkabının kendisine ait olduğunu, hatta faturasının bile olduğunu söyledi. Aramızdaki tartışma devam ederken polisler gelip bizi karakola götürdü. Ben ayakkabısını almadım. Suçsuzum beraatımı istiyorum." Duruşmaya "mağdur" olarak çağrılan Y.P. de ifadesinde, ısrarla ayakkabının kendisine ait olduğunu söylediğini ancak sanığın kendisine "Sen gel bakalım benimle, biraz yürüyelim" dediğini, bu sırada olay yerinden polislerin geçtiğini ve kendisinin de durumu polislere anlatarak şikâyetçi olduğunu, ancak şimdi şikâyetinden vazgeçtiğini söyledi.

8 YIL 4 AYA İNDİRİLDİ

Savcı ise mütalaasında, sanığın nitelikli yağmaya teşebbüs suçunu işlediği gerekçesiyle 4 yıl hapisle cezalandırılmasını talep etti. Sanığın avukatı Tevfik Karahan ise müvekkilinin gasp amacı taşımadığını belirterek, "Öyle bir amacı olsaydı cep telefonu, para sorardı. Gasp oluşmamış, kendi ayakkabısını soruyor. Müvekkilimin beraat etmesi gerekir ya da eşyadaki değer azlığı dikkate alınarak lehine olan yasa hükümlerinin uygulanmasını talep ediyorum" dedi. Mahkeme heyeti, sanığın ayakkabıyı zorla mağdurun ayağından çıkartmaya çalıştığını ve polislerin o sırada oradan geçmeseydi sanığın ayakkabıyı zorla alacağına hükmetti. Bu yüzden, sanığın nitelikli yağma suçunu işlediğine ve 10 yıl ağır hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme, sanığın duruşmalardaki iyi hali nedeniyle cezasını 8 yıl 4 aya indirerek tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı.

BUGÜN NELER OLDU