Doğu'da kar Batı'da sel

Karakış esareti sürüyor. Pek çok ilde köy yollarının kapalı olduğu Doğu'da kar şiddetini artırıyor. Sıcaklıkların arttığı Batı ve Güney'de seller oldu. Mersin'de göçen evde bir kadın hayatını kaybetti

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 15.12.2010 ABONE OL
Karakış tüm yurdu etkilemeye devam ederken Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Antalya, Mersin, Adana ve Hatay çevrelerinde "aşırı" sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğini belirterek, vatandaşları ve ilgilileri tedbirli olmaları konusunda uyardı. Yurdun iç ve doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden, dikkatli olunması gerekiyor. Bu arada, hava sıcaklığı da iç ve batı kesimlerde 3-5 derece artacak. Pek çok köy yolunun kapalı olduğu Doğu'da ise karın şiddetini bugün ve yarın artıracağı belirtiliyor. İşte dün karakışın esir aldığı yurtta yaşanan gelişmeler;
TUNCELİ : Kar yağışı nedeniyle il genelinde 85 köy yolu ulaşıma kapandı. Tunceli İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği'ne bağlı çok sayıda ekip, köy yollarını ulaşıma açmak için gün boyu çalıştı.

GÖÇÜK: 1 ÖLÜ
KIRŞEHİR-
Özbağ beldesinin Horozdağı mevkiinde göçük meydana geldi. Sağanak yağışın sürdüğü bölgede toprak kayması sonucu Kemal İlbaş'ının (39) yaşamını yitirdiği bildirildi.
KAYSERİ: Aralıklarla 2 günden beri devam eden kar yağışı nedeniyle 70 köy yolu ulaşıma kapandı. Karayolları Bölge Müdürlüğü ve belediyelere bağlı karla mücadele ekipleri ulaşımı sağlamak için çalışmalarını gün boyu sürdürdü.
KASTAMONU:
Bozkurt ilçesinde etkili olan kar yağışı nedeniyle Göynük Dağı'nda mahsur kalan güvenlik görevlileri kurtarıldı. Göynük Dağı'ndaki sivil havacılık radar üs merkezinde güvenlik görevlisi olarak çalışan ve 3 gündür kar yağışı nedeniyle bölgede mahsur kalan Fatih Çubuk, Fethi Erol ve Musa Daldal'a ekiplerin çalışması sonucu dün sabah ulaşıldı.
AKSARAY: Gece hava sıcaklığının eksi 10 dereceye düştüğü ilde 26 yaşındaki çoban Celal Çekiç donarak öldü.
ANTALYA: Kar yağışı nedeniyle köylerin büyük bölümünün yolları kapandı. Bazı bölgelerde çay ve dere taşması sonucu seller yaşandı. Manavgat'ın Kızılot beldesinde Karpuz Çayı taştı bazı evleri ve tatil sitelerini su bastı.
MUĞLA: Sağanak yağış Fethiye'nin Eşen, Kemer, Kadıköy ve Karaçulha beldelerinde yaklaşık bin dönümlük turfanda sebze serasına zarar verdi. Eşen Çayı'nın taşması sonucu Çukurincir köyünde 600 dönümlük sera ile evler sular altında kaldı. Fethiye merkezde de bazı sitelerin alt katları ve çevreleri sular altında kaldı.
MERSİN: Mut ilçesinde aşırı yağıştan dolayı Göksu beldesi Köprübaşı mahallesinde bir ev göçtü. Evde bulunan Abbas Süzer hafif yaralanırken, eşi Gülten Süzer (30) hayatını kaybetti.
MANİSA: Spil Dağı Milli Parkı'nda 8 yıl aradan sonra ilk kez bu kadar fazla kar yağışı olduğu ve kar kalınlığının 2 metreye ulaştığı bildirildi.
HATAY: Kentte üç gündür aralıksız olarak devam eden sağanak yağış heyelana neden oldu. Yoldan geçmekte olan bir aracın üzerine düşen kaya parçası 4 kişinin yaralanmasına neden oldu.
İZMİR: Tire ilçesi Güme Dağı'nda kar yağışı nedeniyle mahsur kalan Tire İcra Müdürü Ekrem Kurtoğlu ve bir avukat, belediye ekiplerince mahsur kaldıkları yerden kurtarıldı. Hafta sonu bastıran aşırı soğuklar ve kar yağışı nedeniyle icra müdürü ve avukat donma tehlikesi geçirdi.
İSTANBUL: Yarın aralıklı sağanak yağış beklenirken, hava sıcaklığı 3-4 derece artacak ve rüzgâr lodostan esecek.

Hasan TEVATİR - Erdoğan CANKUŞ -Adem DURMAZ - Rıdvan UYSAL/ Fatih KARAÇALI - Serkan CANBAZ - Mehmet YILDIZ -Ercan TOPAÇ / SABAH

BUGÜN NELER OLDU