En büyük 'silahı' işine duyduğu aşktı

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 15.12.2010 ABONE OL
Türk silah sanayisinin duayeni Celal Yollu, 55 yıl boyunca silah yapımının her alanında çalıştı. Türkiye'deki ilk, tek kırmalı tüfek fabrikasının kurucusu olan Yollu, ülkesini ABD'ye İtalyanlar'dan sonra en çok av tüfeği satan ikinci ülke konumuna getirdi. İtalyan markası Beretta ile yaptığı ortaklıkta adının başharflerini taşıyan "CY16" tabancasını üretti. Bireysel silahlanma konusunda katı kuralları vardı, asla izni olmayanlara silah satışına onay vermedi. Ancak en büyük hayali olan Türk ordusuna hafif silah üretme hedefini gerçekleştiremeden 68 yaşında son nefesini verdi. Celal Yollu 1942'de Kayseri'nin İncesu kazasında dünyaya geldi. 18 yaşında kendi atölyesinde Türkiye'deki ilk tek kırma, çift kırma ve yarı otomotik av tüfeklerini üretme tutkusuyla işe başladı. Bu tutku sayesinde Kayseri'de Türkiye'nin yerli malı ilk tek kırmalı tüfeğini üretti.

SAT'LARA TÜFEK ÜRETTİ

Bir süre sonra Düzce'ye geldi. 20 yıl Avsan markası altında üretimini sürdürdü. Celal Yollu burada da çifte ve süperpoze av tüfeği üretimini gerçekleştirerek, yeni ilklere imza attı. Düzce ve İstanbul'da silah üreten Artkın ile Yollu ailelerinin yolları, 1989'da kesişti. Celal Yollu'nun sanatıyla Artkın ailesinin teknolojisi, ortaklaşa kurdukları Vursan adlı fabrikada birleşti. Vursan, 1990'da Türk silah sanayisinde iddialı bir konuma geldi. O yıllarda Mısır Emniyeti'nin açtığı 600 bin dolarlık silah ihalesini kazandılar. Pakistan, Malta, Kuveyt, Lübnan, Yeni Zelanda, Japonya, Kazakistan, Malezya, Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan, Vursan'dan silah aldı. Fabrika, SAT komandolarına hem pompalı hem otomatik özellikli tüfek üretti.

NASA TEKNOLOJİSİ...

Vursan, 1992 yılında Türkiye'nin en büyük tüfek fabrikalarından birine dönüştü. Celal Yollu, Türkiye'de ilk yarı otomatik av tüfeğini Vursan 92-A modeliyle üreterek yoluna devam etti. 2000 yılına gelindiğinde ise silah sektöründe dünya devi olan İtalyan Beretta firmasıyla 2 yıl sürecek bir ortaklığa imza atıldı. Celal Yollu, 55 yılı aşkın tecrübeyle dünya pazarındaki yeniliklerin takip edildiği AR-GE bölümünün başındaydı. 10 dönüm arazi üzerinde 5 bin metrekarelik kapalı alanda kurulan fabrikada NASA teknolojisiyle çalışıyorlardı.

32 ÜLKEYE AV TÜFEĞİ SATTI

Hedefi av tüfeğinden sonra tabanca üretmekti. Gerekli izinleri aldıktan sonra 7 ay tabancanın kalıplandırılması ve aparatlandırılması süreçleriyle uğraştı. 1999'da çalışmalarını tamamladı. Projenin Milli Savunma Bakanlığı'na gönderilmesinin ardından seri üretime geçildi. Üstelik Beretta firmasıyla ürettiği "CY16" modeli tabanca kendi adının baş harflerini taşıyordu. CY16, o yıllarda bin adet kadar üretildi. Sonra Beretta ile yolları ayrıldı. Beretta kendi silahını üretmek istedi. Ve fabrika İtalyan ortaklara devredildi. Celal Yollu kendi ailesiyle yola devam etti. Ümraniye'de Ata adını verdiği kendi fabrikasını kurdu. Üretimin yüzde 95'i ihracata yönelikti. Başta ABD olmak üzere Fransa, İtalya ve Japonya'nın da aralarında bulunduğu 32 ülkeye yerli malı av tüfeği satar hale geldi. 5 çocuk babası Yollu, elektronik mühendisliğini bitiren oğlu Yavuz ve mesleği babasının yanında öğrenen Fatih ile birlikte çalışıyordu. Ancak 2 yıl önce akciğerlerinden rahatsızlanıp ameliyat oldu. Dev fabrikatör, 12 Aralık gecesi de uykusunda yaşamını yitirdi. Önceki gün İmes Camisi'nde kılınan öğlen namazının ardından, Çekmeköy Mezarlığı'nda toprağa verildi.

'O BİR USTAYDI'
Oğlu Yavuz Yollu da babasını, "O büyük bir ustaydı. Bu işe çok emek verdi. Ülkesine son teknolojiyi getirdi. Mesleğinin sırrını bir ressam gibi ortaya koyardı. Rakiplerine bile işin püf noktalarını öğretirdi. Şimdi, dünyanın en büyük pazarı olan ABD'ye av tüfeği satışında, İtalyanlar'dan sonra ikinci sıradayız" diye anlattı.

BUGÜN NELER OLDU