Kadının 'altın günü'

Striptizcilerin yumurtlama döneminde iki kat bahşiş aldığını ortaya çıkaran bilim insanları, kadınların "altın günü" denilen bu dönemde salgıladığı östrojenin yükselmesinin yüz ifadeleri ile hareketlerine yansıdığını belirledi

Çarşamba 15.12.2010
Son Güncelleme: Çarşamba 15.12.2010
ABONE OL
Dünya genelinde kadınların cinsel yaşamları üzerine çok sayıda bilimsel araştırma yapılıyor. Son olarak Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan bir araştırma, yumurtlama yani ovülasyon dönemindeki striptizci kadınların diğer zamanların tam iki katı bahşiş aldıklarını ortaya çıkardı. Seksolog ve psikoterapist Anne-Louise Botson'ın yaptığı araştırmaya göre, kadınların yumurtlama döneminde salgıladıkları östrojen hormonunun yükselmesi, yüz ifadelerine, davranış ve hareketlerine yansıyor. "Altın gün" olarak da bilinen yumurtlama dönemi, kadınların doğurganlık dönemi olarak kabul ediliyor. Geçmişte de ABD'deki Minnesota Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, kadınların özellikle yumurtlama dönemlerinde daha dekolte kıyafetler giydiklerini ortaya çıkarılmıştı. Türk uzmanlara da bu araştırmaların sonucunu sorduk. İşte yorumlar:

'ERKEK, SİMGELERİ TAKİP EDER'
Prof. Dr. Tuncay Özgünen (Çukurova Tıp Fak. Fizyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi): Bu araştırma kesinlikle doğrudur. Erkeklerin yumurtlama dönemindeki kadınları tercih ettiği bir gerçektir. Bunun kadınların salgıladıkları kokuyla alakalı olduğunu düşünüyoruz. Geçmişte Çukurova Üniversitesi'nde yurtdışında yapılan bir çalışmayı biz de denedik. İçinde 10 tane iskemle bulunan bir odaya ovülasyon (yumurtlama) dönemindeki bir kadını çağırarak, herhangi bir sandalyeye oturmasını istedik. Kadın odadan çıktıktan sonra 20 erkek denek tek tek odaya çağırıldı. İçeri giren erkeklerin tamamı kadınların oturduğu iskemleye oturdu. Bu, hormonlar nedeniyle oluyor.

'DOĞANIN OLUŞTURDUĞU DÜRTÜLER'
Dr. Akif Poroy (Seksolog): Kadınlar yumurtlama dönemlerinde cinsel isteklerini daha doğal bir şekilde yansıtıyor. Kendilerini, sahnede bir şov yapıyor gibi değil de gerçekten bir uyaran varmış gibi hissediyor olabilirler. Bunlar doğanın çiftleşmeye yönelik oluşturduğu dürtülerdir. Kadın bunun farkındadır ve aynı zamanda bunu kullanır.

'BU DÖNEMDE ROL YAPMAZLAR'
Dr. Cem Keçe (Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği Gn. Bşk.): Yumurtlama dönemlerinde kadınlar farklı duygular hissedebilir ve farklı davranabilir. Kadınlar erkeklerin bakışlarını fark edince ve arzulandıklarını hissettiklerinde cinsel arzuları artabilir. Bunu keşfeden kadın, cinsel arzularını artırmak için fark edilmek ister. Yumurtlama dönemlerinde artan cinsel istekle birlikte bu flörtöz davranışlarda bir artış olması olağandır. Striptiz barlarda çalışan kadınlar, çoğu zaman rol yaparken yumurtlama dönemlerinde rol yapmazlar, içten gelen bir güdülenmeyle daha arzulu dans ederler.

https://www.sabah.com.tr