Meteoroloji'den sel uyarısı

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 15.12.2010 09:24 ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; Yurdun büyük bir bölümünde görülecek yağışların; Batı Akdeniz'in kıyı kesimleri ile Doğu Akdeniz'de kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: Trakya'da 2 ila 4 derece azalacak, Güneydoğu Anadolu'da 3 ila 5 derece olmak üzere güney, iç ve doğu bölgelerimizde 1 ila 3 derece artacak.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı, Marmara ile Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden orta kuvvette, İç Anadolu'nun kuzeydoğusunda kuvvetli (30-40 km/saat), zamanla Marmara'da kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (40-60 km/saat) esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların Batı Akdeniz'in kıyı kesimleri ile Doğu Akdeniz'de kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, sel, taşkın, su baskını vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Yurdun iç ve doğu kesimlerinde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

SOBA VE BACA GAZI ZEHİRLENMESİ UYARISI: İç Anadolu'nun kuzeydoğusunda rüzgarın güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden yer yer kuvvetli olarak (30-40 km/saat) esmesi beklendiğinden, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın, İç Anadolu'nun kuzeydoğusunda lodostan kuvvetli (30-40 km/saat), zamanla Marmara'da poyrazdan kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (40-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, çatı uçması vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Çok bulutlu, bölgenin batısı ile zamanla doğusu yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur, Edirne ve Kırklareli çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Sabah ve gece saatlerinde Trakya ile bölgenin güneydoğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor.

EGE: Parçalı çok bulutlu, zamanla kıyı kesimleri yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

AKDENİZ: Çok bulutlu ve yağışlı geçecek. Yağışlar, kıyılarda sağanak ve gökgürültülü sağanak, iç kesimlerde yağmur, yüksek kesimlerde karla karışık yağmur şeklinde olacak. Yağışların, Doğu Akdeniz ile Batı Akdeniz'in kıyı kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Çok bulutlu, bölgenin güney ve doğusu yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur, bölgenin doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Rüzgar, bölgenin kuzey ve doğusunda güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (30-40 km/saat) olarak esecek. Lodos nedeniyle soba zehirlenmesi tehlikesine karşı dikkatli olunması gerekmektedir. Bölgenin kuzeydoğusunda sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı beklenmektedir.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde Düzce ve Zonguldak çevreleri yağmurlu geçecek. Bölgenin iç kesimlerinde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, Artvin dışında bölge yağışlı geçecek. Yağışlar kıyı kesimler ile Amasya ve Tokat çevrelerinde yağmur, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Sabah ve gece saatlerinde Gümüşhane, Bayburt ve Çorum çevrelerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, batı kesimleri ile Erzurum, Ağrı, Muş, Bitlis ve Van çevreleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Bölgenin kuzey ve doğusunda sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, Gaziantep, Kilis, Adıyaman ve Diyarbakır çevreleri aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BUGÜN NELER OLDU