23 kilometre yol açıp doğuma yetiştirdiler

Malatya'da sancıları başlayan 8 aylık hamile Gülden Tanrıverdi için ekipler ve jandarma seferber oldu. Hastaneye yetiştirilen kadın bir erkek bebek doğurdu

  1. Haberler
  2. Yaşam
Perşembe 16.12.2010 ABONE OL
Malatya'da yoğun kar yağışı nedeniyle yolu kapanan köyde rahatsızlanan hamile kadın, 8 saatlik mücadele sonunda askeri araçla kaldırıldığı hastanede erken doğum yaptı. Pütürge ilçesine bağlı Teluşağı köyünde oturan hamile Gülden Tanrıverdi (21), aniden rahatsızlanınca sağlık ekiplerine haber verildi. İlçeden jandarma ekipleriyle hareket eden sağlık görevlileri kar engeliyle karşılaşınca 2. Ordu Komutanlığı'ndan yardım istendi. Ancak Malatya'dan havalanan helikopter, hava şartları nedeniyle köye iniş yapamadı. İl Özel İdaresi ekipleri ile 2. Ordu Komutanlığı askerleri, 23 kilometrelik yol boyu yaptıkları çalışmalar sonucunda yolu açtı. Genç kadın da 8 saat sonra askeri araçla Pütürge Devlet Hastanesi'ne götürüldü ve burada erken doğum ile bir erkek çocuğu dünyaya getirdi.

BİR OLAY DA KASTAMONU'DA

Sağlık ekipleri solunum sıkıntısı yaşayan bebeği tam teşkilatlı bir hastaneye sevk etmek için helikopteri kullanmak istedi. Ancak soğuk hava nedeniyle helikopterin bazı aksamının donması üzerine, ekipler burada da yaklaşık 9 saat beklemek zorunda kaldı. Sorunun giderilmesinin ardından anne ile bebek Turgut Özal Tıp Fakültesi'ne getirilerek yoğun bakıma alındı. Amca Rıdvan Tanrıverdi, "Şu anda tek isteğimiz bebeğimizin yaşaması. Dünyaya gözünü çok büyük bir sıkıntı ile açtı. Bu yüzden onu kurtaran ekipler adının 'Zafer' olmasını istediler. Ekiplerin bu isteğini anne ve babasına ileteceğim'' dedi. Bu arada benzer bir olay da Kastamonu'da yaşandı. İnebolu'ya bağlı Akgüney köyünde yaşayan Rızvan Evyapan'ın (33) doğum sancıları başlaması üzerine Kastamonu Valiliği köye sivil savunma ekibi ile Küre ilçesinde bulunan paletli ambulansı köye yönlendirdi. Ekiplerin verdiği 6 saatlik zorlu mücadelenin ardından köyden alınarak İnebolu Devlet Hastanesi'ne getirilen 9 aylık hamile Rızvan Evyapan, daha sonda Şerife Bacı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edildi. Genç kadının henüz doğum yapmadığı öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU