2 sürücüye de 22,5 yıl hapis istendi

Kırmızı ışıkta geçen minibüs ile şerit ihlali yapan tankerin çarpışması sonucu 13 kişinin öldüğü kazayla ilgili dava açıldı. Kazada, tanker şoförü asli kusurlu, minibüs şoförü ise tali kusurlu bulundu

  1. Haberler
  2. Yaşam
Perşembe 16.12.2010 ABONE OL
Küçükçekmece'de 13 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazada tanker şoförü Adem Gildan ve minibüs şoförü Fuat Barın hakkında 22'şer yıl 6 ay hapis cezası istemiyle dava açıldı. İddianamede, kırmızı ışıkta durmayan minibüsçü Barın tali kusurlu, hızından dolayı kontrolü kaybeden ve şerit ihlali yapan tanker şoförü Gildan ise asli kusurlu bulundu. 12 Eylül'de saat 14.30 sıralarında meydana gelen kazada, Yüzyıl- Şahintepesi hattında çalışan ve içinde 23 yolcu bulunan Fuat Barın yönetimindeki minibüs kırmızı ışıkta geçmiş, bu sırada karşıdan hızla gelirken şerit ihlali yapan Adem Gildan yönetimindeki boş tankerle çarpışmıştı. Can pazarının yaşandığı kazada minibüsün 13 yolcusu hayatını kaybetti. Şoförlerin de aralarında bulunduğu 12 kişi ise yaralandı. Kazadan bir gün sonra tedavisi tamamlanan tanker şoförü Adem Gildan tutuklandı. Fuat Barın ise vücudundaki çok sayıda kırık nedeniyle hastanede tedavi altına alındı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yatan Fuat Barın sayısız ameliyat geçirdi.

RAPORLAR FARKLI

Emniyet'in hazırladığı raporda minibüs şoförü Barın "kırmızı ışıkta geçmek, fazla yolcu bulundurmak, yağmurlu havada aşırı hız yapmaktan" ağır kusurlu, tanker şoförü Gildan ise "aşırı hız yapmaktan" tali kusurlu görüldü. Bakırköy 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde kabul edilen iddianameye giren Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Kurulu'nun raporunda ise tanker sürücüsü Gildan'ın asli, minibüs şoförü Barın'in ise tali kusurlu olduğu bildirildi. İddianameye göre, kaza şöyle oldu: "Kavşağa yaklaştıkları sırada trafik ışığı minibüs şoförü Barın'a kırmızı, Gildan'a da sarı yandı. Şüpheliler hızlarını azaltmayarak kırmızı ışıkta geçmeye niyetlendi. Barın'ın minibüsü başka aracı sollayıp kendi şeridinden çıkınca tanker sürücüsü Gildan minibüsün kendi şeridine geçemeyeceğini düşünerek ani fren yaptı, ancak aşırı hız ve zeminin ıslak olması nedeniyle tanker kayarak karşı yöne geçti. Bu sırada minibüs de kendi şeridine girince ikisi çarpıştı."

KIRMIZIYI GÖRDÜ AMA...

Adli Tıp'ın raporunda, Gildan'ın çift yönlü yolda yağmurlu havada ıslak zeminde seyrederken meskun mahal ve ışık kontrollü kavşak olan olay yerine yaklaştığında hızını mahallin özelliğine, yol ve trafik şartlarına göre ayarlamadığı, tehlike arz edecek şekilde hızla kavşak mahalline girdiği, kavşaktaki ışıkların sarıdan kırmızıya geçtiğini gördüğünde hızından dolayı aracını seyir şeridi içinde uygun biçimde tutamadığı, aracın hakimiyetini kaybederek kontrolsüzce karşı yön şeridine geçerek şerit ihlali yaptığı ifade edildi. Gildan'ın bu nedenlerle asli kusurlu olduğu belirtilen iddianamede, aynı raporda Barın'in ise kendine ait şeritte seyretmekte ise de ışıkta duramaması ve kırmızı ışığı ihlal etmesi sebebiyle tali kusurlu olduğunun bildirildiği vurgulandı. İddianamede, Barın ve Gildan'ın "Taksirle birçok kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak'' suçundan 3 ile 22,5'ar yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istendi. Davanın görülmesine önümüzdeki günlerde başlanacak.

BUGÜN NELER OLDU