"Beyaz cennet" sezonu açtı

Kayak ve kış turizminin önemli merkezleri arasında yer alan Uludağ, sezonu açtı.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Perşembe 16.12.2010 15:19 ABONE OL
Son günlerde etkili olan yağışlarla birlikte ''oteller bölgesi''nde kar kalınlığı 75 santimetreye ulaşırken, tatilcilerin özellikle yılbaşına yönelik rezervasyonlarının yoğunlaşmaya başladığı bildirildi.

Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GÜMTOB) Başkanı Haluk Beceren, mevsimin ilk karının 8 Ekim'de düştüğü Uludağ'da kar kalınlığının 75 santimetreyi bulduğunu belirterek, pistlerin kayak yapmaya son derece elverişli olduğunu söyledi.

Beceren, Uludağ'da, bugüne kadar birkaç otelin açık olduğunu, sezon açılışıyla birlikte tüm otellerin hizmet vermeye başladığını dile getirerek, pistlerdeki mekanik sistemlerin de devreye girdiğini bildirdi.
Son günlerdeki etkili kar yağışının, tatilcileri de harekete geçirdiğini, bunun rezervasyonlara yansıdığını ifade eden Beceren, ''Rezervasyonlar gelmeye başladı. Özellikle yılbaşına yönelik rezervasyonlar yoğunlaştı diyebiliriz. Son 2 hafta içinde gelecek rezervasyonlarla birlikte yılbaşında otellerin tamamen dolmasını bekliyoruz. Tüm otellerde son derece güzel bir sezon beklentisi var.''

Beceren, bu yıl yine yurt dışından da turist beklediklerini belirterek, ağırlıklı olarak Rusya ve Ukrayna'dan talep geldiğini vurguladı.

''DOLULUK YÜZDE 70-80''

Türkiye Seyehat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş da ''Yılbaşına yönelik ''3 gece 4 gün''lük paket programlarda şimdiden yüzde 70-80 doluluk oranına ulaştık'' dedi.

Akkuş, rezervasyonların özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir'den yapıldığını belirterek, ''Uludağ'da ciddi anlamda kar, 11 Aralık'ta yağmaya başladı. Karın bu kadar geç kalmasına rağmen, kısa sürede bu oranlara ulaştık. Ayın başında yağsaydı, rezervasyonları şimdiden kapatmış olurduk. Ama yine de yılbaşına kadar otelleri dolduracağımızı tahmin ediyoruz'' diye konuştu.

Uludağ'daki mevcut yatak kapasitesinin 4 bin 500-5 bin civarında olduğunu, bunun son derece yetersiz bulduklarını anlatan Akkuş, mevcut kapasiteyi gözü kapalı sattıklarını kaydetti.

Akkuş, yeni planlamayla yatak kapasitesinin 2-3 katına çıkarılacağını ve ancak o zaman Uludağ'ın gerçek potansiyelinin ortaya çıkacağını belirterek, ''Şu anda Uludağ'a yılda 100-150 bin civarında turist geliyor. Yeni planlamayla turist sayısını 5 katına çıkaracağız. Bunun sözünü veriyoruz. Uludağ'da 4 mevsim turizm yapacağız'' diye konuştu.

KARTALKAYA'DA KAR KALINLIĞI 90 SANTİM

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden biri olan Kartalkaya'da kar kalınlığı 90 santimetreye ulaştı.
Kayak merkezi Kartalkaya'da, bir haftadır aralıklarla etkili olan kar yağışının ardından, kar kalınlığı 90 santimetre olarak ölçüldü.

Kar kalınlığının istenilen seviyeye ulaşmasının ardından, kayak merkezinde bulunan oteller kayak sezonunu açtı. Kartalkaya'da bulunan Kartal, Grand Kartal ve Dorukkaya otellerine ait toplam 32 pist bulunuyor. Toplam uzunluğu 43 kilometre olan pistlerde, 19 lift ile hizmet veriliyor.

Kartalkaya'da bulunan Grand Kartal Otelin Genel Müdürü Yusuf Avcı, sezon öncesinde tüm hazırlıkların tamamlandığını belirterek, ''Tatilcilerin iyi bir kayak sezonu geçirebilmeleri ve Kartalkaya'da doyasıya eğlenmeleri için her türlü hazırlığı yaptık. Otel içerisinde bir çok değişiklik yaptık, pistlerimizi yeniledik. Kayak sezonunun açılmasıyla birlikte rezervasyonlar yapılmaya başladı'' dedi.

Bolu Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, hava sıcaklıklarının gün içerisinde 6 derece olacağını, en düşük sıcaklığın da eksi 2 olarak ölçüldüğünü bildirdi. Bolu kent merkezinde pazar gününe kadar sağanak yağış beklendiğini ifade eden yetkililer, yüksek kesimlerde ise yağışın, karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU