İsrail liderlerinin Osmanlı hatırası

Türkiye-İsrail ilişkilerinin 100 yılını inceleyen kitapta, ilk İsrail başbakanı David Ben-Gurion ile ikinci Cumhurbaşkanı Ben-Zvi'nin, İstanbul Üniversitesi'ndeki fotoğrafları da yer alıyor

  1. Haberler
  2. Yaşam
Perşembe 16.12.2010 ABONE OL
İsrailli eski diplomat Alon Liel ve Türk araştırmacı Can Yirik imzalı kitap, son dönemde gerilen İsrail ile Türkiye ilişkilerinin 100 yılına ışık tutuyor. Çarpıcı fotoğraflara da yer verilen kitapta, İsrail'in ilk Başbakanı David Ben- Gurion ile ikinci Cumhurbaşkanı Yitzhak Ben-Zvi'nin İsrail arşivlerinden çıkarılan bilinmeyen bir karesine de yer verildi. Ekim 1912 tarihli fotoğrafta, eski Başbakan David Ben- Gurion ile Cumhurbaşkanı Yitzhak Ben-Zvi, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okuduğu dönemde fesli görülüyorlar. İsrailli tarih araştırmacısı olan Yael Mabat, iki üst düzey yetkilinin fotoğrafını İsrail Başbakanlık arşivlerinde bulduğunu açıkladı.

CEMAL PAŞA SÜRGÜN ETMİŞTİ
İsrail devletinin ilk başbakanı, Siyonizm'in en önemli isimlerinden David Ben-Gurion, gençliğinde İstanbul'a gelip Darülfünun'da okumuş, arkadaşlarıyla İsrail devleti fikrinin temelini burada atmıştı. 1. Dünya Savaşı'nda Filistin'de, Cemal Paşa'nın emriyle "Siyonizm tahrikçiliği" nden tutuklanıp sınırdışı edilen Gurion Amerika'ya giderek, İsrail'i kurmak için çalışmalar yapmış, sonunda muradına ermişti. Kitabı hazırlayanlardan İsrailli deneyimli diplomat Liel, son 30 yıldır Türkiye ile yakından ilgilendiğini ve bu yıllar içinde eline birçok görsel malzeme geçtiğini söyledi. Fotoğrafların bir kısmını yıllar içinde kendisinin biriktirdiğini, geri kalanları ise İsrail devlet arşivlerinden, vakıflardan ve Yahudi cemaatinden toplayıp haklarını satın aldıklarını anlatan İsrailli yetkili şunları anlattı: "Kitabı, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 60'ıncı yılının kutladığı 2009 yılında basmak istedim, ancak Mavi Marmara olayı patlayınca beklemek zorunda kaldık. Ortam çok gergindi. İyi kötü birçok dönemi atlattık, ancak ne olursa olsun ilişkiler bir şekilde ayakta kalmayı başardı. Bugünkü gerginlik de bir gün bitecek ve durum düzelecek. "

GAZZE OPERASYONU İLE BOZULDU
İlişkilerin 1951-1955 ile 1993-2000 yılları arasında "Altın Çağ"ını yaşadığını anlatan Liel, "Her şey İsrail'in Gazze'ye yönelik Dökme Kurşun operasyonuyla tersine dönmeye başladı. Tabii ki düzelmesi zaman alacak. 1970 ve 80'lerde de kötüleştiğinde 15 yılda düzelebilmişti. Hep beraber iyileşmenin çabuk olması için dua edelim" yorumunu yaptı.

BUGÜN NELER OLDU