İTÜ'nün robotları yeşil sahaya indi

Robocup Oyunları için hazırlıklarını sürdüren İTÜ'lü robotlar, İstiklal Marşı okunurken ayakta bekledi, ısınma hareketlerinin ardından maç yaptı

  1. Haberler
  2. Yaşam
Perşembe 16.12.2010 ABONE OL
Dünyanın en prestijli robot yarışmalarından Robocup'ta Türkiye'yi temsil edecek İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) robot ekibi, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. İTÜ'lü robotlar, İstanbul'da 5-11 Temmuz 2011'de düzenlenecek yarışmadan önce hünerlerini bir futbol maçında sergiledi. Üniversitenin Mekatronik Eğitim ve Araştırma Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinlikte, gelişmiş yazılımlarla donatılan robotlar maç yaptı. Üç robot, maç öncesinde İstiklal Marşı'nın okunması sırasında ayakta bekledi ve ısınma hareketleri yaptı. Robotlar daha sonra üzerlerindeki algılayıcı ve kameralar sayesinde topu kaleye göndermeye çalıştı. İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahsen Özsoy, üniversite olarak son yıllarda birçok ilke imza attıklarını, bunlardan birçoğunu da Mekatronik Eğitim ve Araştırma Merkezi'nin gerçekleştirdiğini söyledi. Projede danışmanlık yapan Yrd. Doç. Dr. Zeki Bayraktar ise, robotları yurtdışından satın aldıklarını belirterek, "Robotların donanımına müdahale hakkımız yok. Sadece programlamasını yaptık. Üniversitelerde AR-GE için üretilmiş sistemleri içinde program yazılabilecek bir sistem var. Önemli olan yazılım. 1.5 senedir elimizde bulunan robotlar, en fazla ayağa kalkarken enerji harcıyor" diye konuştu.

TEK PROGRAMLA...

Robocup'un 1997'den beri düzenlenen en önemli uluslararası robot yarışması olduğunu söyleyen Bayraktar, "Futbol maçı, Robocup yarışmalarında kullanılan platformlardan sadece bir tanesi. Yaklaşık 25 metrekarelik bir alan üzerindeki oyunda kurallar bildiğimiz futbol oyun kuralları olmasına rağmen ufak tefek değişiklikler de mevcut. Katılımcı her iki ekip, aynı robot donanımını kullanıyor. Robotlar maçlardan önce bir kez programlanıyor ve ondan sonra dışarıdan herhangi bir müdahaleye izin verilmiyor. Robotlar kendi başlarına hareket ediyor" dedi. İTÜ ekibinin robot projesi, Fransa'nın Versailles ve İspanya'nın Murcia Üniversiteleri ile ortaklaşa gerçekleştiriliyor.

BUGÜN NELER OLDU