Sağanak yağışa dikkat!

  1. Haberler
  2. Yaşam
Perşembe 16.12.2010 09:32 ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Anadolu'nun batısı ile Giresun, Diyarbakır ve Adıyaman çevrelerinde görülecek yağışların; Batı Akdeniz'in kıyı kesimleri ile Güney Ege kıyılarında aşırı, Marmara'nın batısı, Göller yöresi ile Doğu Akdeniz'de kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

116 KÖY YOLUNA ULAŞIM SAĞLANAMIYOR

HAVA SICAKLIĞI: Kuzey ve iç kesimlerde 1 ila 3 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Ülkemizin kuzeybatı kesimlerinde kuzey ve kuzeydoğu, diğer yerlerde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, İç Anadolu'nun güneyi, Güney Ege kıyıları ile Batı Akdeniz kıyılarında kuvvetli (40-60 km/saat), Marmara ile kuzey Ege kıyılarında kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (60-80 km/saat) esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların Batı Akdeniz'in kıyı kesimleri ile Güney ege kıyılarında aşırı, Marmara'nın batısı, Göller yöresi ile Doğu Akdeniz'de kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, sel, taşkın, su baskını vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Yurdun iç ve doğu kesimlerinde bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

SOBA VE BACA GAZI ZEHİRLENMESİ UYARISI: İç Anadolu'nun güneyinde rüzgarın güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden yer yer kuvvetli olarak (30-40 km/saat) esmesi beklendiğinden, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın, İç Anadolu'nun güneyi, Güney Ege kıyıları ile Batı Akdeniz kıyılarında kuvvetli (40-60 km/saat), Marmara ile kuzey Ege kıyılarında kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (60-80 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, çatı uçması vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekmektedir.

ILIK VE YAĞIŞLI HAVA ETKİSİNİ SÜRDÜRECEK

Orta Akdeniz üzerinden gelen ılık ve yağışlı havanın etkisini sürdürmesi, güney ve batı kesimlerde kuvvetli ve aşırı yağışlar bekleniyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünce yapılan değerlendirmeye göre, bugün; Muğla ve Antalya çevrelerinde ''aşırı'', Marmara'nın batısında İstanbul, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ, Güney ve Kıyı Ege'de İzmir, Aydın, Denizli, Göller yöresinde Isparta ve Burdur, Doğu Akdeniz'de Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş'ta ''kuvvetli'' yağış öngörülüyor.

Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Güney Ege ve Akdeniz kıyılarında gök gürültülü sağanak, Edirne, Kırklareli, Bolu, Yozgat ve Sivas çevrelerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Rüzgar; Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu, İç Anadolu'nun güneyi ve doğusu, Güney Ege ve Batı Akdeniz'de güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek. Hava sıcaklığı; Kuzey ve iç kesimlerde 1 ila 3 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.
Yarın; yurdun büyük bir bölümünde yağışların etkisini sürdürmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

Antalya'nın Alanya, Serik, Gazipaşa, Manavgat, İbradı ve Finike ilçelerinde ''aşırı'', Doğu Akdeniz'de Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında Gaziantep, Adıyaman, Kilis, Malatya, Elazığ, Tunceli ve Erzincan ile Muğla'nın Fethiye ve Dalaman ilçelerinde ''kuvvetli'' yağış bekleniyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Güney Ege ve Akdeniz kıyılarında gök gürültülü sağanak, Trakya, Marmara'nın güneydoğusu, Kuzey Ege'nin iç kesimleri, İç ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Rüzgar; Marmara'nın kuzeyinde kuzey ve kuzeybatı, İç Anadolu, Doğu Anadolu'nun batısı ile Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek. Hava sıcaklığı; Batı kesimlerde 2 ila 4 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Cumartesi günü doğu bölgeleri etkileyecek yağışlara ilave olarak Pazar günü yurdun batı bölgelerinin Orta Akdeniz üzerinden gelecek yeni bir ılık ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklığının hafta sonunda batı bölgelerden başlayarak ülke genelinde 3 ila 5 derece artması bekleniyor. Kuvvetli ve aşırı yağışlara karşı vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

Bazı illerimizde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcakları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, 8.

İstanbul: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinden sonra kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (60-80 km/s) şeklinde esecek, 9.

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar gece saatlerinde kuzey ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) olarak esecek, 11.

Adana: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların akşam saatlerinden itibaren kuvvetli olması bekleniyor, 12.

Antalya: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların kuvvetli, kıyı kesimlerinde aşırı olması bekleniyor. Rüzgar güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) olarak esecek, 15.

Samsun: Çok bulutlu, sabah saatlerinde yağmurlu, 15.

Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, 18.

Erzurum: Parçalı çok bulutlu, 3.

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinde sağanak yağışlı, 12.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Çok bulutlu ve aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar genellikle yağmur, Edirne ve Kırklareli çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların öğle saatlerinden sonra bölgenin batısında kuvvetli olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde Trakya'da buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgar kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (60-80 km/s) şeklinde esecek.

EGE: Parçalı çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, kıyıları gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların kıyılarında kuvvetli, Muğla'nın kıyı kesimlerinde aşırı olması bekleniyor. Rüzgar Güney Ege kıyılarında güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) olarak esecek.
AKDENİZ: Çok bulutlu, aralıklı sağanak, kıyıları gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların kıyı kesimleri ile Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay çevrelerinde kuvvetli, Antalya'nın kıyı kesimlerinde aşırı olması bekleniyor. Rüzgar Batı Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) olarak esecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar genellikle yağmur, sabah saatlerinde bölgenin kuzeydoğusunda karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olacak. Rüzgar güney kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) olarak esecek. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin kuzeydoğusunda buzlanma ve don olayı beklenmektedir.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, sabah saatlerinde Orta Karadeniz ile Giresun çevreleri yağışlı geçecek.

DOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Malatya çevreleri ile zamanla Erzincan, Tunceli ve Elazığ çevreleri yağmurlu geçecek. Bölgenin kuzey ve doğusunda bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu geçecek. Akşam saatlerinde Diyarbakır ve Adıyaman çevreleri yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde Batman çevrelerinde sis görülecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BUGÜN NELER OLDU