Helikopter bile kurtaramadı

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cuma 17.12.2010 07:09 ABONE OL
Antalya'da gece saatlerinde şiddeti artıran rüzgar ile fırtına sebebiyle karaya sürüklenen yük gemisinde düzenlenen operasyon sabahın ilk ışıklarında son buldu.

Filmi aratmayacak kurtarma operasyonunda Sahil Güvenlik Helikopteri, gemi personelini alamazken, dev dalgalar arasından mürettebat halatlar yardımı ile karaya çıkarıldı. Bolivya bandıralı 5 Sea Bright adlı kuru yük gemisinin falezlere vurmasının ardından başlatılan kurtarma operasyonu sabaha karşı film gibi senaryo ile tamamlandı.

Yavuz Özcan Parkı kıyısındaki falez kayalıklarına çarparak yan yatan gemiden, en son kaptan Gagal Moustafa Khalefa kurtarıldı. Karaya oturan gemiden telsizlerle yardım istenmesi üzerine başlatılan operasyonun devamında gemide iki mürettebatın daha kaldığı anlaşıldı.

Bölgeye tekrar itfaiye, polis ve sivil savunma ekipleri çağırılırken, iki gemici için Sahil Güvenlik Helikopteri bölgeye ulaştı. Gemiye ulaşmak için çok uğraşan sahil güvenlik ekipleri, hava muhalefeti nedeniyle bir türlü bu amacını sağlayamadı. Bunun üzerine itfaiye ve sivil savunma ekipleri halatlar yardımı ile Antalya itfaiyesine bağlı bir uzman tarafından gemi personeline ulaştı.

İlk olarak güverte görevlisine, sarkıtılan halatı bağlayan uzman, karada bulunan diğer arkadaşlarına doğru personeli sürükledi. Ardından aynı işi gemide son kalan kaptan Gagal Moustafa Khalefa'e uygulamaya çalışan uzman, kaptanın ayağının yaralanması sebebi ile bir türlü istediğini gerçekleştiremedi.

Geminin kayalıklara vurduğu zaman ayağını inciten kaptan uzun süre güverteden halatla inemedi. Uzman tarafından bulunan taburenin üstüne çıkan kaptan Khalefa, halatla sürüklenip kayalıklara çıktığında kısa süreli baygınlık geçirdi. 112 Acil Servis ekipleri tarafından ilk olarak kayalıklardan müdahalesi yapılan kaptan Khalefa, daha sonra Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. 16'sı Mısırlı, 2'si Suriyeli Olmak Üzere 18 mürettebatın bulunduğu gemiden panikle dalgalara atladığı iddia edilen ahçının dışında 17 personel kurtarıldı.

FIRTINADA KARAYA OTURAN GEMİ İKİ GÜN ÖNCE UYARILMIŞ

Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Antalya Bölge Müdürü Caner Arseven, Antalya'da karaya oturan geminin iki gün önce uyarıldığını bildirdi.

Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Antalya Bölge Müdürü Caner Arseven, Antalya'da gece çıkan fırtınada biri Kemer liman sahası içerisinde, diğeri Antalya Liman Başkanlığı yetkili alanı içerisinde olmak üzere iki geminin karaya oturduğunu hatırlattı. Her iki geminin de Bolivya bayraklı olduğunu belirten Arseven, Antalya'da karaya oturan geminin 9 Aralıkta Suriye'den hareket edip Antalya'ya yükleme yapmak üzere geldiğini kaydetti. Arseven, ''Ayın 15'i itibariyle yapılan fırtına ihbarlarının gemi acentelerine bildirilmiş olmasına rağmen muhtemelen demir taraması sonucu 5091 grostonluk gemi Kaleiçi limanı önündeki falezlere çarpmış durumda'' dedi.

Gemide kaptan dahil 18 personel bulunduğunu bildiren Arseven, kurtarma operasyonunu gece başlattıklarını ve 18 personelden 15'inin kısa sürede gemiden alındığını anlatan Arseven, bu kişilerde ciddi bir yaralanmanın söz konusu olmadığını, herhangi bir sağlık problemlerinin de bulunmadığını söyledi. Gemide kalan iki personelden birinin gemi kaptanı olduğunu, bu iki kişinin köprü üstü kırlangıç kapısının sıkışması sonucu mahsur kaldığını ifade eden Arseven, yerlerinin cep telefonuyla tespit edildiğini bildirdi. Arseven ''İlk panik anında gemi aşçısının gemiden kayalara atlamak isterken araya düştüğü bize beyan edildi'' bilgisini verdi.

Kemer liman sahası içinde mahsur kalan gemideki iki kişinin Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin ve deniz polisinin katkısıyla kurtarıldığını belirten Arseven, ''Gemi 35 derece sancağa yatık ve sürekli dalgalardan dolayı darbe aldığı için hareket kabiliyeti sıfıra indi'' dedi.

Kemer liman sahası içerisindeki Bolivya bandıralı geminin İskenderun'dan hareket edip Aliağa'ya söküme gittiğini vurgulayan Arseven, ''Bu gemide de 9 personel vardı. Çavuşköy açıklarında fırtınadan dolayı karaya oturdu, saat 09.00 civarı bütün personel gemiden alındı'' diye konuştu.

ÇEVRE KİRLİLİĞİNE KARŞI KOMİSYON KURULDU

Gemilerin deniz kirliliğine yol açıp açmadığının belirlenmesi, batma riski ve aldığı yaraların değerlendirilmesi için Çevre Müdürlüğü ekipleri ve Denizcilik Müsteşarlığı kaza kırım ekibinden hasar tespit komisyonu oluşturulduğunu anlatan Caner Arseven, şu bilgileri verdi:

''Komisyon olay yerinde çalışıyor, tüm tespitleri yapacağız. Kirlenmeye sebebiyet verecek durum ortaya çıkacaksa ki onun tedbirini şimdiden alıyoruz, daha sonra gemilerin buradan yüzdürülerek uzaklaştırılabilirliğini değerlendirerek operasyonu bitireceğiz.''

''CİDDİ BİR ÇALIŞMA İLE YÜZDÜRÜLEBİLİR''

Falezlere çarpan geminin makine dairesinin karaya oturduğuna işaret eden Arseven, ''Ciddi bir çalışma ile yüzdürülebilir diye düşünüyorum. Daha ciddi kurtarma şirketlerinden yardım talep ettik. Acil müdahale, kurtarma ne gerekiyorsa hepsini yapacağız. Can kaybı itibariyle çok ciddi bir şey yaşamadık, ama bir insanı kaybetmek bile gerçekten üzücü'' dedi. Liman içerisinde küçük balıkçı teknelerinde küçük hasarlar meydana geldiğini de vurgulayan Arseven, orada can kaybının söz konusu olmadığını söyledi.

UYARI YAPILMIŞ

Antalya Körfezi'nde kasım, aralık, ocak ayı için tüm acenteler, deniz ticaret odası ve gemi sahiplerine yazı yazıp, onları uyardıklarını belirten Arseven, sözlerini şöyle tamamladı:

''Gemileriniz uzun süre bekleyecekse fırtına riskine karşı tedbir alın, geminizi havanın sizi en az etkileyeceği yerlere alın diyoruz. Yazıyla iki gün önce bildirdik, ama geminin her türlü kontrolü gemi kaptanında. Onun inisiyatifinde olan bir şeye çok fazla müdahale edemiyorsunuz. Ama biz uyarıyı yaptık. Gemi kaptanı uyarıdan sonra kendi tedbirini almak zorunda. Bu inisiyatifi kullanmak onun en doğal hakkı.''

BUGÜN NELER OLDU