Paskalya'da Hıristiyan Ramazan'da Müslüman

Tanas-Zeynep Kiryako farklı dine mensup oldukları için yıllar önce büyükleriyle sorun yaşadı. Ancak aileleri onlara mutlu bir yaşam için şans tanıdı. 3 çocuk, iki torun sahibi çift birlikte 38 yılı geride bıraktı

  1. Haberler
  2. Yaşam
Perşembe 17.12.2010 ABONE OL
Türkiye günlerdir birbirlerine âşık Hıristiyan Soney ile Müslüman Zekeriya'nın, Soney'in ağabeyinin silahından çıkan birer kurşunla öldürülmesi olayını konuşuyor. Yüzyıllardır Rum'unu, Süryani'sini, Müslüman'ını, Hıristiyan'ını büyüten ve besleyen bu topraklarda yaşanan olay, toplumda büyük üzüntüye neden oldu. Ancak yine bu topraklar, kökleri ne olursa olsun birbirlerine âşık olanların mutlu bir yaşam sürüp çocuk büyümesine de tanıklık etti. Çiçekçi Koço'nun oğlu Tanas ile Kasap Kadri'nin kızı Zeynep'in aşkı gibi... Yıllardan 1969'du. Kendisini "Biz Bizans'tan beri İstanbullu Rum'uz" diye tanıtan Tanas Kiryako'nun babası bostancılık ve çiçekçilikle uğraşırdı. Bir gün Tanas arkadaşlarıyla Çengelköy'de mahallede otururken yanlarına biri geldi. Adı "Zeynep"ti. Fener Rum Erkek Lisesi mezunu Tanas o zamanlar 16 yaşındaydı; Kandilli Kız Lisesi'nde okuyan Zeynep ise 14. Onlarınki ilk görüşte aşktı. Sevgilerini önce mektuplarla itiraf ettiler. Ardından gizlice buluştular. Ama Çengelköy küçük yerdi, Tanas ile Zeynep'in aşkının duyulması da çok sürmedi. Evlenmek istediler. Önce Tanas'ın annesi karşı çıktı... Sonra da Zeynep'in 2 ağabeyi ve babası. Tanas Bey, o günleri "Benim hanımın iki ağabeyi vardı. Asarız, keseriz diye tehdit ediyorlardı. Ben hiç yanıt vermedim ve sessizce bekledim. Ta ki Zeynep'i kaçırana kadar..." diye anlatıyor. Zeynep, ilişkinin başında annesi vefat ettiği için ağabeyi ve yengesiyle yaşamaya başladı. Tanas da baktı ki olmuyor, bir gündüz vakti herkes işe gidince Zeynep'i alarak arkadaşlarının ve akrabalarının yaşadığı Rize'nin Çayeli ilçesine bağlı Gürgenli Köyü'ne kaçırdı.

KAÇTILAR, BABALARI GETİRDİ

Söze bu kez Zeynep Hanım giriyor: "Kaçmadan birkaç gece önce ağabeyim ve babam son kez 'Bırakacaksın' dediler. Dedem Çanakkale şehidiydi. İşte biz böyle Türküz, böyle Müslümanız diye konuştular. Demek ki bende 16 yaşın deli cesareti varmış ki 'onu seviyorum ve bırakmıyorum' dedim. Baktım üsteliyorlar, ayrıldık diye kandırdım. Sonra kaçtık zaten." Yaşananlar Çengelköy'de "Rum genç, Türk kızını kaçırdı" diye olay oldu. Sonunda iki baba da yerlerini öğrendiği gençleri geri getirdi. Ekim 1972'de nikâhlandılar. Kilise nikâhı yapıp yapmadıklarını sorduğumuzda Tanas Bey, "Kilisede evlenmek aklıma gelmedi. Ailem de Zeynep'in ailesine saygı gösterdiği için bir şey demedi" diye yanıtlıyor. Nikâha her iki tarafın aileleri gelse de Zeynep'in bir ağabeyi uzun süre onunla konuşmadı. Ancak Didem, Çiğdem ve ardından oğullarının doğmasıyla aradaki buzlar eridi. Bugün iki torun sahibi olan çift, 3 ay önce evliliklerinin 38'inci yılını kutladı.

'BIRAKIN MUTLU OLSUNLAR'
56 yaşındaki Tanas Bey'e göre bağlılıklarının sırrı saygı: "Benim bayramımda eşim kiliseye gider. Kardeşim 21 yıl önce kazada öldü, cenazede 'koliva' adlı özel yiyeceği eşim pişirdi. Yılbaşında çörek yaptı, Paskalya'da yumurta boyadı. Ama ben de Ramazan'da evimde içki içirmedim. Paskalya'da bize gelseniz bir Hıristiyan evi dersiniz. Ramazan'da gelirseniz burası da bir Müslüman evidir." Ermeni ile Müslüman gencin öldürülmesinden büyük üzüntü duyduğunu belirten Tanas Bey, şunları söylüyor: "Evlenirken hayatımı yaşayacak olan benim. Annem babam değil. Allah birdir. Hepimiz bu gök kubbenin altında yaşıyor, dualarımızı Allah rızası için ediyoruz. O zaman bırakın da insanlar mutlu olsun."

BUGÜN NELER OLDU