'Şehrin kontrolü senin elinde...'

Bu sloganla İstanbul'da yayına başlayan Radyo Trafik, gönüllü muhabirleriyle ara sokaklara kadar tüm yollardaki trafik durumunu dinleyicilerine aktarıyor

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cuma 17.12.2010 ABONE OL
Sıkışan trafikte aracınızın içinde adım adım ilerlerken, yolun bir veya 10 kilometre ilerisinde ne olduğunu bilememek herkes için büyük sıkıntıdır. İstanbul'da 5 ay önce yayına, "Şehrin kontrolü senin elinde" sloganıyla yayına başlayan Radyo Trafik, trafikteki gelişmeleri dakikası dakikasına dinleyicileriyle paylaşıyor. 104.2 frekansından yayın yapan Radyo Trafik kısa bir sürede, 13 yıldır sesiyle tüm Türkiye'nin tanıdığı biri haline gelen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Kontrol Merkezi'nden Murat Kazanasmaz'a, yüzlerce rakip çıkartmış durumda. Şu anda radyonun bine yakın gönüllü muhabiri bulunuyor. 50'ye yakın motorize ekip de, yol durumu ile ilgili anlık bilgiler veriyor. İBB ve Trafik Müdürlüğü ile ortaklaşa çalışan radyonun yeni hedefi, anayollara çıkan ara yolları tek tek belirleyip, sürücülere alternatif güzergâhlar oluşturmak ve her sürücüye kendi rotalarını çizme şansı yaratmak. Radyonun genel yayın yönetmeni 18 yıllık radyocu Cezayir Doğan, bu kadar kısa sürede gördükleri ilgi karşısında şaşkına dönmüş. Radyo kurulmadan önce ABD ve Avrupa'daki benzer örnekleri yakın takibe aldıklarını kaydeden Doğan, şu anda 07.00'den, 00.45'e kadar 15 dakikada bir trafik durumunu bildiren yayınlar yaptıklarını, sabah ve akşam saatlerinde ise bu yayının 5 dakikada bire döndüğünü söylüyor. Doğan, radyonun yayınının çok yakında 24 saat aralıksız hale geleceğini ve bundan sonra hem trafik, hem de kentteki diğer sorunlarla ilgili yetkilileri ağırlayacaklarını ifade ediyor.

'ÜMRANİYE MAĞDURLARI GÜNÜ'
Ümraniye TEM'de bir ay önce yaşanan bir kaza sırasında saatlerce yolda kalan birçok sürücünün radyoya bağlandıklarını kaydeden Doğan, o gün yaşadıklarını şöyle anlatıyor: "Araçlar tam 5-5.5 saat trafikte kaldı. Biz de bu süre boyunca kesintisiz yayın yaptık. Kiminin benzini bitti, kimisi telefon açıp 'açız' diye haykırdı. Bizim yayınımızla birlikte hem belediye, hem de trafik ekipleri mağdur olanlara ulaşıp, onların ihtiyaçlarını gidermeye çalıştı. İnsanlar birbirine yardım etti. Polisler arayıp, son durumla ilgili bilgiler aktardı. Biz o günü 'Ümraniye Mağdurları' günü ilan ettik. Köprüdeki intihar olaylarını bile dinleyicilerimize aktarıyoruz. Evinin penceresinden yolu gören bazı dinleyicilerimiz, oradan bile bize trafik durumunu aktarıyor. Trafikte, güzel bir dayanışma yarattık."

BUGÜN NELER OLDU