Yılbaşı için ormandan ağaç kesmeyin!

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci,''Çam, ladin ve köknar gibi yılbaşında değerlendirilebilecek ağaçların kesilmemesi için görevli memur ve motorize ekip sayısını artırdık, büyük destek aldığımız jandarmayla da işbirliği yapıyoruz'' dedi.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cuma 17.12.2010 16:25 ABONE OL
Osman Kahveci, yeni yıl kutlamaları için zorlukla yetişen orman alanlarına kaçak kesim yaparak zarar vermek isteyenlere karşı görevli memur ve motorlu taşıtların sayısını arttırarak tedbir aldıklarını söyledi.

Özellikle büyük şehirlere yakın ormanlık alanlara yılbaşı kutlamaları nedeniyle ağaç kesimi yapmak için girenlerin bulunduğunu anlatan Kahveci, şöyle konuştu:

''Çam, ladin ve köknar gibi yılbaşında değerlendirilebilecek ağaçların kesilmemesi için görevli memur ve motorize ekip sayısını artırdık, büyük destek aldığımız jandarmayla da işbirliği yapıyoruz. Yasa dışı kesim yapılarak ormanlık alanlardan ağaç temin edenlere cezalar uygulanıyor. Her yılbaşı kaçak kesimlere yönelik ikazlar yapıyoruz. Hassas bölgelerde ekiplerimiz devamlı ring halinde bulunuyorlar. Bize en büyük desteği de jandarma veriyor. Jandarma ile koordineli çalışıyoruz.''

HEM YILBAŞI AĞACI OLSUN HEM DE BAHÇENİZDE DURSUN

Kahveci, bağlı müdürlüklerine ait fidanlıklarda yeni yıl ağacı olabilecek nitelikte çam fidanlarının üretildiğine işaret ederek, şöyle dedi:

''Vatandaşlarımız bu fidanları çok uygun fiyatlara satın alabilirler. Bunlara biz topraklı fidan diyoruz. Kökleri topraklı şekilde veriyoruz. Yaklaşık bir metre gövdesi bulunuyor ve yeşil kısımları süslemeler için çok uygun. Yeni yıl hatırası olarak bu fidanlar evlerin bahçelerine dikebilir. Vatandaşlarımıza çam ağacı kesmeyin, çam fidanı alarak bahçenize dikin çağrısında bulunuyoruz. Hem yeni yıllarını kutlamış, hem de bir ağaç kazanmış olurlar. Arzumuz yeni yıla ağaç keserek değil, fidan dikilerek girilmesidir'' dedi.

BUGÜN NELER OLDU