Fırtına gemiyi sandala çevirdi

Antalya'da, hızı saatte 124 kilometreye ulaşan fırtına nedeniyle, Bolivya bandıralı bir kuru yük gemisi karaya vurdu diğeri de yan yattı. Denize atlayan bir denizci kayboldu. Kentte evlerin çatıları uçtu, devrilen ağaç bir vatandaşı yaraladı

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cumartesi 18.12.2010 ABONE OL
Antalya'da önceki gece yağışla birlikte etkili olan ve saatteki hızı 124 kilometreye ulaşan fırtına hayatı felç etti. Ağaçlar devrildi, elektrik telleri koptu, evlerin çatısı uçtu... Fırtına özellikle denizcilere zor anlar yaşattı. Gece saat 01.00 sıralarında sürüklenmeye başlayan Bolivya bandıralı 5 bin 91 grostonluk Sea Bright adlı kuru yük gemisi Yavuz Özcan Parkı önünde, falezlere çarparak yan yattı. Çarpma sırasında gemiden atladığı ve kayalıklara çarptığı öne sürülen 47 yaşındaki aşçı Kotb Abd Lah Mohamed Hoseen kayboldu.

KAPTAN İÇİN AYRI OPERASYON

Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri fırtınaya rağmen saat 02.30 sıralarında önce 10 mürettebatı kurtardı. Ardından 5 mürettebat daha kurtarıldı. Gemiyi terk etmeyeceğini bildiren gemi kaptanı Galal Ahmed Mohamed Gad (57) ile denizcilerden Shokry Mohamed Ali Hassan (50) için ikinci bir kurtarma operasyonu yapıldı.

Önce Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait bir helikopter geldi. Birkaç kez gemiye sorti yapan helikopter, şiddetli fırtına nedeniyle inemeyince devreye yeniden itfaiye girdi. Gemiye halat atılmasından sonra bir görevli gemiye ulaşarak kaptan ve diğer gemiciyi birer birer halatla bağlayıp kıyıya çekti. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Atatürk Devlet Hastanesi'ne kaldırılan denizcilerin sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

BİR KADIN CESEDİ BULDULAR

Sabah saatlerinden itibaren, karaya oturan gemiden atlayan kayıp aşçıyı aramaya başlayan Sahil Güvenlik helikopteri, Talya Oteli açıklarında denizde bir kadın cesedi buldu. Helikopterle alınan cesedinin 44 yaşındaki Ayfer Yıldız'a ait olduğu tespit edildi. Bu arada Konyaaltı Plajı'ndan denize giren ve fırtına nedeniyle dönemeyen emekli Nejat Türkmen de deniz polisi tarafından kurtarıldı. Fırtınanın etkisiyle Adrasan koyunda da Bolivya bandıralı bir kuru yük gemisi karaya oturdu. Gemideki biri Türk, 8'i Suriyeli 9 mürettebat Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait kurtarma ekiplerince sabah kurtarıldı. Metrekareye 51 kilogram yağış düştü. Kentin Yıldız mahallesinde devrilen ağaç, 60 yaşındaki Emine Bulut'un yaralanmasına yol açtı. Devrilen ağaçların elektrik direklerine zarar vermesi sonucu kentin yüzde 30'unda 7-8 saat elektrik verilemedi. Gazipaşa ilçesinde de ilk ve orta dereceli okullar 1 gün tatil edildi. Manavgat Irmağı'nda saniyede akan suyun 900 metreküpü geçince, Manavgat ve Oymapınar barajlarının kapakları kapatıldı.

SADECE ANTALYA DEĞİL

Antalya'nın yanı sıra Mersin'in Tarsus ilçesinde dün sabah etkili olan sağanak yağış ve fırtına çok sayıda evin çatısını uçurdu. Erdemli ilçesinde de bir caminin minaresiyle başka bir caminin ve bir okulun çatısı çöktü. Batı Karadeniz'de hızı saatte 60 kilometreye ulaşan fırtına nedeniyle, vatandaşlar rüzgârda savrulmamak için tabelalara tutundu. Muğla'nın Fethiye ilçesinde ise hortum seraları yerle bir ederken, bir seranın sahibinin üzüntüden kalp krizi geçiren annesi Havana Keçe hayatını kaybetti.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ