Alsancak Garı'nda korkunç kaza

Lübnanlı Yönetmen Yehya Saade klip çekimi için İzimr Alsancak Garı'ında 25 bin voltluk elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi. Yaşanan acı olay güvenlik kameraları tarafından kaydedildi.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cumartesi 18.12.2010 15:29 ABONE OL
Olay dün öğle saatlerinde yaşandı. Lübnan'da ülkesinin fotomodellikten şarkıcılığa geçen sosyetik güzeli olarak bilinen Maya Diab'ın ilk kasetine klip çekmek için İstanbul Haydarpaşa Garı'nı mekan olarak seçen yönetmen daha sonra garda yaşanan yangın sonrasında klip için İzmir Alsancak Gar'ında tercih kıldı.

İddialara göre dün sabah saatlerinde 10 kişilik bir ekiple birlikte İzmire gelen yönetmen Hilton Oteline yerleştikten sonra ekibi ile birlikte çekim öncesi incelemelerde bulunmak için gara gitti.

3 numaralı peronda sergileme amacıyla bulunan ve tarihte Atatürkün kullandığı vagonun da bağlı olduğu buharlı lokomotifi beğenen Sade lokomotifin üzerine çıktı. Yardımcılarının ikaz ettikleri Yehya Saade lokomatifin üzerine çıkıp ayağa doğrulduğu anda başının üzerinden geçen 25 bin voltluk yüksek gerilim hattındaki akıma kapıldı.

Tele değmemesine rağmen çok yaklaştığı için akımın çarptığı Saade ağır yaralandı. Bu sırada yıldırım düşmesi gibi patlama sesi ve ışık yayıldığı belirtildi. Ağır yaralanan Saade, kaldırıldığı Alsancak Devlet Hastanesinde hayatını kaybetti.

Saadenin cesedi otopsi için Adli Tıp Kurumuna kaldırıldı. Maya Diab ve çekim ekibini şoka sokan olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği bildirildi. Çarpma anı garın güvenlik kameraları tarafından da kaydedildi.


LÜBNANLI ŞARKICI MAYA DIAB: "VAZGEÇMEMİZ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİM, BENİ DİNLEMEDİ"

Lübnanlı şarkıcı Maya Diab, İzmir Alsancak Garı'nda klip çekimi için inceleme yaparken çıktığı lokomotifin üzerinde elektrik akımına kapılan Lübnanlı yönetmen Yehya Saade'nin ölümü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yerleştikleri İzmir Hilton Oteli'nde gazetecilere olaydan sonra açıklamalarda bulunan Diab, Alsancak Garı'nda bugün gerçekleştirilecek çekim için ekip olarak dün yapılan ön çalışmalar sırasında, Saade'nin çevresindekileri elektrik kabloları konusunda uyarmasına rağmen, bir anlık dalgınlık sonucu kendisinin elektrik akımına kapıldığını söyledi.

Ünlü yönetmeni 15 yıldır tanıdığını ve birlikte çok sayıda projede yer aldıklarını belirten Diab, solo olarak devam edeceği kariyerinin ilk klibini de yakın arkadaşı olarak Saade'nin çekeceğini söyledi. Diab, şöyle devam etti: "Klip tren garında çekilecekti. Yehya hemen 'Türkiye' dedi. Çalışmaları yoğunlaştırdığımız sırada İstanbul Haydarpaşa'daki yangını öğrendik. Yehya'ya bunun bir işaret olduğunu ve vazgeçmemiz gerektiğini söyledim, beni dinlemedi. Daha sonra İzmir'i önerdi, ben gelmek istemedim ama o
çok ısrar etti. Çok üzgünüz." Çalışmaları durdurduklarını ancak kendini hazır hissettiğinde Saade'nin istediği klibi, asistanları ve kardeşinin desteğiyle Lübnan'da çekeceğini anlatan Diab, klipte Saade'nin imzasının yer alacağını ifade etti.

Yönetmenin kardeşi İman Saade ise, ağabeyinin dünyanın her yerinde hayranları olan çok iyi bir sanatçı olmasının yanında, çok düşünceli ve sevecen bir kişiliğe sahip olduğunu söyledi. İman Saade, ortada riskli bir durum söz konusuysa asistanlarından önce kendisinin kontrol ettiğini ve çekim günü elektriğin kesileceğini bildiği ve çevresini de uyardığı halde kazanın meydana geldiğini belirterek, "Bir anlık dalgınlığına mı geldi? Ne oldu? Asla öğrenemeyeceğiz. Hepimizi elektrik konusunda uyardı. Çekim
yaparken elektriği kestirecektik, sonra kendi akıma kapıldı" diye konuştu.

Saade'nin otopsisinin yapıldığı ve cenazenin pazartesi günü Lübnan'a gönderileceği bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU