Dualarımız Lefter için

Fenerbahçe'nin efsane 10 numarası Lefter, Atina'da rahatsızlanıp hastaneye kaldırıldı. Hem Yunanlar hem de Türkiye Lefter'in iyileşmesi için seferber oldu

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cumartesi 18.12.2010 ABONE OL
Fenerbahçe ve Türk futbol tarihinin efsane ismi 85 yaşındaki Lefter Küçükandonyadis, geçen hafta yakınlarını görmek için gittiği Atina'da şeker komasına girdi. Hastaneye kaldırılan efsane futbolcu için Fenerbahçe ve Türkiye Futbol Federasyonu seferber oldu. 1948'de Panathinaikos Stadı'ndaki bir milli maçta gol attığı için Yunan taraftarların vatan haini ilan ettiği duayen için dostluk eli yıllar sonra uzandı, Panathinaikos Spor Kulübü, hastaneye özel doktorlarını gönderdi. Tarih 23 Nisan 1948... Yunanistan'ın Panathinaikos Stadyumu'nda Türkiye ile Yunanistan A Milli takımları arasında özel bir maç oynanıyordu. Karşılaşmanın 20. dakikasında henüz 23 yaşındaki Lefter Küçükandonyadis Türk milli takımının, ikinci golünü Yunanistan filelerine gönderdi. Stadyum Lefter'i yuhalayan Yunan taraftarının çığlıklarıyla inliyordu. Ertesi gün Elefterotipia gazetesi, bu başarılı Türk oyuncuyu Rum soyundan geldiği için 'vatan haini' iddia etti. İşte yıllar önce hain ilan edildiği aynı stadyumdan bu kez dostluk eli uzandı Türk futbolunun 'Ordinaryüs' lakaplı efsane futbolcusu Lefter'e. Şimdi hem Yunan hem Türk futbol severler onun için dua ediyor.

YÜRÜRKEN FENALAŞTI

Geçen hafta Atina'daki akrabalarını ziyaret etmek için İstanbul Büyükada'daki evinden yola çıkıp Atina'ya giden Lefter Küçükandonyadis, yürüyüşe çıktığı sırada fenalaştı ve olduğu yere yığıldı. Diyabet hastası olan ve kalp yetmezliği de bulunan Lefter'in kan şekeri tehlike sınırını aşınca hemen Atina'daki Evangelizmos Hastanesi'ne kaldırıldı. Şeker komasına giren ve zaman zaman konuşma kabiliyetini yitiren Küçükandonyadis'in yanında eşi ve küçük kızı bulunuyordu.

PANATHİNAİKOS'TAN DOKTOR

Lefter'in rahatsızlandığı haberi İstanbul'a ulaşır ulaşmaz Fenerbahçe Spor Kulübü harekete geçti ve emektar futbolcuyu çok sevdiği İstanbul'a getirmek için özel ambulans uçak hazırlattı. Ancak uçak korkusu olan duayen futbolcuyu kara yoluyla getirmeye karar veren kulüp yöneticileri Atina'daki doktorların " Kan şekerini düşürmeden yola çıkması çok tehlikeli, kalp yetmezliği de bulunuyor" uyarısına uyarak beklemeye başladı. Fenerbahçe Spor Kulübü Genel Müdürü Serkan Acar "Kulübümüz için çok değerli olan spor adamımızın rahatsızlığını duyar duymaz başkanımız harekete geçti. Ambulans yola çıkmak üzereyken doktorları seyahate izin vermedi" dedi. Acar, şöyle devam etti: "Kulübümüz kadar Türkiye Futbol Federasyonu ve Atina Başkonsolosluğumuz da yakından ilgileniyor hatta rahatsız edilmemesi için Başkonsolosluğumuz kapısına bir görevli bile koydu. Kan şekeri düşürüldüğü zaman yola çıkartacağız."

ÖZEL ÜNİTEDE DİNLENİYOR
Yunanistan Futbol Federasyonu'nun da Lefter ile ilgilendiğini belirten Fenerbahçe Dış İlişkiler Sorumlusu Turgut Acar da "Biz de haberi alınca hemen Panathinaikos takımını arayıp Lefter'in durumunu açıkladık. Onun ne kadar önemli biri olduğunu biliyorlar. Seve seve ilgileneceklerini belirtip hastaneye özel doktorlarını gönderdiler" dedi. Türkiye'nin Atina-Pire Başkonsolosu Beyza Üntuna ise Lefter'in sağlık durumunu yakından takip ettiklerini belirterek "Ailesi ve burada yaşayan İstanbullu Rum dostları yanında. Ancak kalp yetmezliği olduğu ve şekeri bir türlü düşürülemediği için özel ünitede dinlendiriliyor, yola çıkmasına izin verilmiyor" dedi.

BÜYÜKADA'YI SORDU

Efsanevi futbolcunun torunu Özcan Katmer ise dedesinin sesini telefonda da olsa duyduğuna sevindiğini anlattı. "Bugün biraz daha iyi. Birkaç dakika da telefonla konuştuk" diyen Katmer " Benimle şakalaştı. Eşinden sonraki büyük aşkı olan Büyükada'yı ve arkadaşlarını sordu" diye konuştu. Lefter'in bir an önce Türkiye'ye gelmek ve İstanbul'daki doktorlarına görünmek istediğini belirten torunu "Dönmesine birkaç gün kala böyle bir olayı yaşamak onu da çok üzdü. Vatanında olmayı her zaman tercih etmiştir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU