Meteoroloji hava için ne diyor?

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cumartesi 18.12.2010 07:25 ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; İç ve doğu bölgelerde etkili olan soğuk ve yağışlı havanın akşam saatlerinden sonra etkisini kaybedeceği, Ülkemizin batı kesimlerinin akşam saatlerinden itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir ılık ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: Marmara'da 5 ila 7 derece olmak üzere, batı bölgelerimizde artacak, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında 3 ila 5 derece olmak üzere yurdun kuzeydoğu kesimlerinde azalacak.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden orta, Marmara ile Kıyı Ege'de kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın, Marmara ile Kıyı Ege'de güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, çatı uçması vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Trakya ile yurdun iç ve doğu kesimlerinde sabah saatlerinde yer yer buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

SOBA VE BACA GAZI ZEHİRLENMESİ UYARISI: İç ve batı bölgelerimizde rüzgarın güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden yer yer kuvvetli olarak esmesi beklendiğinden, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı çok bulutlu, akşam saatlerinde Çanakkale, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ, gece saatlerinde bölgenin batısı ile İstanbul, Bursa, Yalova ve Kocaeli çevreleri yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar, bölge genelinde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esecek. Sabah saatlerinde Trakya ve bölgenin güneydoğusunda buzlanma ve don olayı ile Balıkesir ve Bursa çevrelerinde sis görülecek.

EGE: Parçalı çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren İzmir, Manisa, Aydın ve Muğla çevreleri sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar, kıyı kesimlerinde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden yer yer kuvvetli (40-50 km/saat) olarak esecek. Sabah saatlerinde Kuzey Ege'nin iç kesimlerinde hafif buzlanma ve don olayı ile birlikte Manisa çevrelerinde sis görülecek.

AKDENİZ: Parçalı çok bulutlu, Doğu Akdeniz ile gece saatlerinde Batı Akdeniz kıyı kesimleri sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, akşam saatlerine kadar bölgenin doğusu ile sabah saatlerinde Ankara, Çankırı ve Kırıkkale çevreleri yağışlı geçecek. Yağışlar, genellikle yağmur, bölgenin kuzeyinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Sabah saatlerinde bölgenin kuzeyinde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, sabah saatlerinde bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar, kıyılarında yağmur, iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu ve yağışlı geçecek. Yağışlar, yağmur ve sağanak, iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

DOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu ve yağışlı geçecek. Yağışlar, bölgenin güneybatısında yağmur, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Bölgenin kuzey ve doğusunda sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı geçecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...

BUGÜN NELER OLDU