Kiloya dikkat! Vücut kitle endeksi değişti

Vücut kitle endeksi oranları hastalık belirtilerine göre yeniden hesaplandı. Yeni oranlara göre eskiden normal kiloda olanlar bile şimdi 'şişman' kabul ediliyor

Cumartesi 18.12.2010
Güncelleme: Cumartesi 18.12.2010
ABONE OL
Tüm dünyada kilonun ölçüsü olarak kabul edilen vücut kitle endeksinin oranları yeniden düzenlendi. Bir buçuk milyon kişinin katıldığı özel bir araştırmayla yenilenen oranlara göre eskiden normal kiloda olanlar bile şişman sayılıyor. İngiltere'de yapılan araştırmaya göre eskiden vücut kitle endeksi 25'e kadar normal sayıırken, şimdi bu rakam düşürüldü ve 20-24 arası normal kabul edilmeye başlandı. Yeni rakamlar 19-84 yaş arasındaki 1 milyon 460 bin kişiyi inceleyen araştırma sonuçlarına göre belirlendi.

73 KİLO ŞİŞMAN OLDU

Sigara içmeyen, herhangi bir hastalığı olmayan ama vücut kitle endeksi 25-29 arasında olanlar, 22- 24 arasında olanlara göre yüzde 13 daha fazla hastalık riski altında. Vücut kitle endeksi 29'un üzerine çıkınca ölüm oranları yüzde 44, 35'in üzerinde yani aşırı obezite durumda ise yüzde 88 artıyor. Yeni verilere göre eskiden 1.70 boyunda 73 kilo olan bir kadın normal kiloda kabul edilirken şimdi şişman kategorisinde. Yine 1.80 boyunda 95 kilo olan bir erkek şişman kabul edilirken şimdi obez olarak kabul ediliyor. Uzmanlar bu rakamların geri çekildiğini ve balıketli olmanın eskisi kadar makbul olmadığını belirtti.

Vücut kitle Endeksi (VKE) nedir?

Kilonuzun, boyunuzun karesine bölümüdür. Diyelim ki boyunuz 1.70 ve kilonuz 80 kilo. Bu durumda VKE=80/(1.7x 1.7) = 27.68 olarak hesaplanır. Bu kişi de şişman olarak kabul edilir.
20-24 Normal n 25-29 Fazla kilolu (Şişman)
29-35 Obez
35'in üzeri Morbid obezite (Aşırı şişman)

Prof. Dr. Ziya Mocan (Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Bölüm Şefi)
Düşük kilolarda hastalık çıktığı için oran değişti
VKE'nin değişmesinin nedeni daha düşük şişmanlık grubunda da problemlerin olduğunun görülmesidir. Daha az kilolarda da metabolik sendrom hastalığı başlıyor. Daha düşük kilolarda hastalıklar çıktığı için değerler düşürüldü.

Doç. Dr. Mesut Başak (İç Hastalıkları Uzmanı)
Sağlıklı ölçümün değerleri budur
Kişilerin kardiyovasküler hastalıklardan, kanserlerden ölüm oranları ile VKE arasında bir ilişki var. VKE ne kadar yüksekse, ölüm oranı o kadar yüksek. Ölüm oranlarının en az görüldüğü oran VKE 20 ile 24.9 arasında olanlar. Sağlıklı olan değerler bunlardır.

Dr. Ayça Kaya (Metabolizma Hastalıkları Uzmanı)
En ideal olan değerler 21 ve 22'dir
VKE 24'ün altında olduğu zaman yandaş hastalıklar dediğimiz karaciğer yağlanması, şeker, tansiyon hastalıkları daha az görülüyor. Yağ dokusu fazla olduğunda kadınlarda hastalıklar ortaya çıkmaya başlar. VKE 24'ün üzerinde çıktığında dikkatli olmak gerekiyor. En ideali de 21-22'dir.