Kürtçe türkü cinayeti

Mersin'de türkü barda sahne alan Sarp Öztürk, "Kürtçe türkü" isteğine "bilmiyorum" yanıtı verdiği müşteri tarafından kurşun yağmuruna tutuldu. Öztürk hayatını kaybederken Metin B. kaçtı

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cumartesi 18.12.2010 ABONE OL
Mersin'de önceki gece yaşanan olayda, oto galerisi sahibi olduğu öne sürülen Metin B., iddiaya göre yanında yeğeni Ş.P. ile birlikte eğlenmek üzere Adnan Menderes Bulvarı'nda faaliyet gösteren bir türkü bara gitti. Saat 23.00 sıralarında geldiği barda uzun süre alkol alarak eğlenen Metin B., sahnedeki türkücü Sarp Öztürk'ten (36) Kürtçe türkü söylemesini istedi. Ancak Kürtçe bilmediğini dile getiren Öztürk, müşterisinin isteğini bu nedenle yerine getiremeyeceğini belirtti. Yanıttan tatmin olmayan Metin B. barda kalmaya devam etti ancak çalışanlar ve sanatçılara sözlü sataşmalarda bulundu. Metin B., yeğeni ile birlikte 01.00 sıralarında bardan ayrıldı. Yaklaşık bir saat aradan sonra bara dönen Metin B., kapanmak üzere olan barı tabanca ile bastı. Silahını çekerek bara dalan saldırgan, evine gitme hazırlığındaki evli ve iki çocuk babası Sarp Öztürk, gitarist Göktay Okçu (37) ve garson Ramazan Koç'un (21) üzerlerine kurşun yağdırdı. Silahıyla dehşet saçan saldırgan olay yerinden kaçarak izini kaybettirdi.

'BU İNSAN İŞİ DEĞİL'
Kan gölüne dönen barda ağır yaralanan Öztürk, Okçu ve Koç çevredeki hastanelere kaldırıldı. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürülen ve karın boşluğu ile göğsüne iki kurşun isabet ettiği belirlenen Sarp Öztürk burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Sağ bacağından yaralanan gitarist Göktay Okçu Mersin Devlet Hastanesi'ne, kalçasından yaralanan garson Ramazan Koç ise Toros Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Sağlık durumu iyi olan garson Koç, "Bir anda silahla içeri girerek etrafa kurşun yağdırdı. Kendimi yere atarak canımı zor kurtardım" diye konuştu. Öztürk'ün cenazesi otopsinin ardından Mersin Cemevi'ne götürüldü. Sanatçının eşi 2 çocuk annesi Songül Öztürk, yakınlarına sarılıp uzun süre ağladı. Eşini görmek istediğini haykıran acılı kadın, "Biz her yere beraber giderdik. O şimdi orada tek başına üşür, bırakın beni bir kez göreyim" diye ağıt yaktı. Gözyaşları bir türlü dinmek bilmeyen kadını, kayınpederi İhsan Öztürk ve yakınları sarılarak teskin etmeye çalıştı. Acılı kadın daha sonra bir araca bindirilerek cemevinden uzaklaştırıldı. Yaşananlara bir anlam veremediğini belirten baba İhsan Öztürk ise oğlunun Kürtçe bilmediğini söyleyerek, "Bu insan işi değil, bu bir vahşet. İnsanlar her dili bilebilir, konuşabilir ama oturup meseleleri konuşarak halletmeli" dedi. Sanatçının bir yakını da "İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı. Yazıklar olsun" diyerek, tepkisini dile getirdi. Öztürk'ün cenazesi, ailesinin kararına göre bugün Mersin ya da memleketi Kayseri'de toprağa verilecek. Olayla ilgili soruşturma çok yönlü sürdürülürken, izini kaybettiren Metin B. aranıyor.

'O ŞİMDİ ORADA TEK BAŞINA ÜŞÜR'
Sanatçının iki çocuk annesi eşi Songül Öztürk, yakınlarına sarılıp uzun süre ağladı. Eşini görmek istediğini haykıran acılı kadın, "Biz her yere beraber giderdik. O şimdi orada tek başına üşür, bırakın beni bir kez göreyim" diye ağıt yaktı. Gözyaşları bir türlü dinmek bilmeyen kadını, kayınpederi İhsan Öztürk (soldan ikinci) ve yakınları sarılarak teskin etmeye çalıştı.

SANATÇILARLA FOTOĞRAFLARI KALDI

Kürtçe türkü söylemediği gerekçesiyle öldürüldüğü öne sürülen Sarp Öztürk, Mersin yöresinde sevilen ve beğenilen bir sanatçıydı. Neşeli ve cana yakın kişiliğiyle tanınan Öztürk, Neşet Ertaş, Onur Akın, Latif Doğan, Haluk Levent, Musa Eroğlu, Güler Duman gibi birçok sanatçı ile birlikte çektirdiği fotoğrafları, Facebook'taki kişisel sayfasında paylaşmıştı. Öztürk'ün Facebook sayfasında da yüzlerce hayranı olduğu belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU