Eski mankenlerden arkadaşa vefa

Bir dönemin aranan mankeni Yusuf Azuz amansız bir hastalıkla mücadele ediyor. Azuz'un tedavi masraflarını karşılamak için düzenlenen defilede eski mankenlerden 70 arkadaşı podyuma çıktı

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazar 19.12.2010 ABONE OL
80'li yılların en ünlü mankenlerindendi Yusuf Azuz. Birbirinden ünlü kadın mankenlerin yıldız gibi parladığı ve podyumda büyük bir rekabetin yaşandığı dönemlerde Azuz da erkek meslektaşları ile podyumun kareasını oluşturuyordu; Engin Koç, Yusuf Azuz, Atilla Saral ve Yaşar Alptekin'in aralarında olduğu bu grup popüleritede kızlardan geri kalmıyordu. Ama yıllar geçti, hayatın akışı değişti ve o ışıltılı günler, tekstil dünyasının yaşadığı kriz nedeniyle sona erdi. Herkes yeni bir yol çizdi kendine. Kimi oyunculuk yaptı, kimi ticarette denedi şansını. Yusuf Azuz ise mankenlik dışında bir şeyle ilgilenmedi.

MS TEŞHİSİ KONDU

Podyumlar yavaş yavaş kabuk değiştirip yeni isimler ortaya çıkarken Yusuf Azuz, eski bir manken olarak emeklilik günleri yaşamaya başladı. Küçük çapta oyunculuk denemelerinde bulundu. Maddi zorluk çekmeye başlayınca kredi kartlarına sarıldı. Bir değil birçok karta borçlandı, ödeyemez hale geldi ve ne acıdır ki tam da o günlerde hastalığı ortaya çıktı. Doktorlar Azuz'a eski Fenerbahçeli futbolcu Sedat Balkanlı'nın da geçen yıl hayatına kaybetmesine yol açan Multiple Sclerosis (MS) hastalığı teşhisi koydu. Bir beyin ve omurilik rahatsızlığı olan MS, Azuz'u yatağa düşürdü. Bir yandan rahatsızlık öte yandan maddi imkansızlıklarla boğuşan Azuz'un sesini sonunda eski günlerin yakın dostu, mankenlik ajansı sahibi Atilla Kaplakarslan duydu. Yıllar boyu birçok organizasyonda birlikte çalıştığı Azuz'a yardım etmek için kolları sıvayan Kaplakarslan, durumdan Azuz'un eski arkadaşlarını haberdar etti. O günlerde Petek Dinçöz Azuz'u TV programına konuk etti ve herkes ünlü mankenin dramını öğrendi.

BORCU AZALDI
Üç kredi kartı borcunun toplamı 50 bin TL olan Yusuf Azuz için avukatlar devreye girdi ve borç 19 bin liraya indirildi. Tüm arkadaşları karınca kararınca yardımda bulundu. En büyük destek ise Petek Dinçöz'den geldi. Borçların kapatılmasından sonra 80'li yılların ünlü mankenleri Azuz için düzenlenen bir organizasyonda buluştu. Olivium Alışveriş Merkezi'nde 1. Nostalji Moda Günleri adı altında düzenlenen organizasyonun gala gecesinde dostluğun ve dayanışmanın gücü sahnedeydi. Kaplakarslan'ın önderliğindeki gecenin sunuculuğunu Halit Kıvanç üstlendi. Petek Dinçöz ve Demet Akalın ise defile öncesi sahne aldı.

BUGÜN NELER OLDU