İlişkiye giremedi ceza yedi

Yargıtay, "Eşinin cinsel ilişkiye girmeyi bilmediğini" iddia eden kadını haklı buldu, kocanın "ağır kusurlu" olduğuna karar verdi

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cumartesi 19.12.2010 ABONE OL
Yargıtay ile yerel mahkeme arasında yaşanan, "cinsel isteksizlikte kadın mı erkek mi suçlu" tartışmasında son noktayı Yargıtay Hukuk Genel Kurulu koydu. Kurul, "eşinin cinsel ilişkiye girmeyi bilmediğini" iddia eden kadını haklı bularak kocanın "ağır kusurlu" olduğuna karar verdi. Ankara 10. Aile Mahkemesi'nde görülen boşanma davasında, davacı kadın evliliklerinin ilk gününden itibaren eşiyle aralarında geçimsizlik başladığını ileri sürdü. Davacı, nafaka ile maddi ve manevi tazminat talep ederken, davalı eş iddiaları kabul etmedi. Taraflar arasında 7 ay süreyle cinsel ilişki kurulamadığının belirtildiği kararda, tarafların cinsel ilişki kurmalarına engel bir hallerinin bulunmadığı kaydedilerek, "Yargıtay'ın yerleşmiş kararlarında her iki tarafın da cinsel ilişki kurmalarına fiziki ve anatomik engellerinin bulunmaması halinde, cinsel ilişkiyi sağlama görevinin, ilişkide aktif olan erkeğe ait olduğu kabul edilmektedir" denildi. Buna karşılık, davacı eşiyle güç kullanarak onun isteği dışında cinsel ilişki kurmadığı için, kocayı kusurlu bulmanın yanlış olacağına dikkat çekilerek, çiftin eşit kusurlu olduğu belirtildi. Tazminat ve nafaka talebi de reddedildi.

'TAZMİNAT ÖDEYECEK'
Kararın temyiz edilmesi üzerine, Yargıtay Dairesi, cinsel birleşmeyi gerçekleştiremeyen kocanın boşanmaya neden olan olaylarda tamamen kusurlu olduğunun anlaşıldığını belirtti. Daire, boşanma kararını onarken, kocanın tazminat ödemesi gerektiği yönünde görüş bildirdi. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu da yerel mahkemenin direnme kararını bozarken dairenin kararını onadı.

BUGÜN NELER OLDU