Lodos hamsiyi vurdu

Kışın çok tüketilen balıklarından hamsinin Aralık başında kasası 10 liraya düşen fiyatı katlanarak arttı. Şiddetli lodos avlanmada gerilemeye neden olurken, hamsinin kasası 60 TL'ye çıktı

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 20.12.2010 ABONE OL
Marmara'da lodosun kuvvetini artırmasına bağlı olarak av miktarı gerilerken hamsinin kasa fiyatı tırmandı. İstanbul Su Ürünleri Hali'nin verilerine göre kışın bol tüketilen balıklarından hamsinin kasası 50-60 TL fiyat aralığında satıldı. Balıkçılar hamsi fiyatlarında görülen artışı yağmur ya da soğuğa değil rüzgara bağlıyor. Balıkçı Kenan Balcı, "Hava rüzgarlı, deniz de dalgalı olduğu zaman her bölgeden balık tutulamaz. Ağı A bölgesine atarsınız B bölgesine gider. Avda güçlük çekilir. Yani rüzgar tekneyi de ağı da istediği yana çeker" dedi.

'YAKINDA NORMALE DÖNER'
Lodostan ötürü av miktarında büyük gerilemeler görüldüğünü vurgulayan Balcı, "Poyraz başladı mı 1 hafta 10 gün devam eder. Ancak lodos kısa vadeli olur. 5 gün sonra geriye bir şey kalmaz. Dolayısıyla av miktarı da fiyatlar da normale döner" diye konuştu. Balcı ayrıca, Çanakkale Boğazı'ndan Beylikdüzü, Adalar ve Yalova açıklarına kadar her bölgede bol miktarda hamsi bulunduğunu da belirtti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Su Ürünleri Hali'nin verilerine göre istavritin kasası 110 TL'den alıcı beklerken, çipuranın kilogram fiyatı 8-10 TL. Fiyatı hissedilir oranda gerileyen çinekopun kasası ise 160-170 TL'den tüketiciye sunuluyor.

BUGÜN NELER OLDU