Sarp Sınır Kapısı'nda tır kuyruğuna son

Artvin Valiliği, Sarp Sınır Kapısı'nda bazı dönemlerde yaşanan tır yoğunluğunu sona erdirmek için harekete geçti. Kurulacak tır parkı ile hem yığılmaların önüne geçilecek hem de şoförlerin dinlenip, kişisel ihtiyaçlarını giderebilecekleri bir mekan oluşturulacak.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 20.12.2010 11:46 ABONE OL
Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, Sarp Sınır Kapısı'nın önemli bir nokta olduğunu, günde 200-250 tırın geçiş yaptığını söyledi.

Bazı dönemlerde Türkiye'den çıkışlarda tır yoğunluğu yaşandığını dile getiren Yemlihalıoğlu, ''Yaklaşık 1.5 ay önce binin üzerinde tır birikti sınır kapısında. Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı ve Bakanları ile toplanıp durumu çözdük, ama bunlar geçici çözümler'' dedi.

Sınır kapısının Türkiye'deki tarafında ulaşımın tünellerle sağlandığını, coğrafi koşulların tırların beklemesi için imkan vermediğini kaydeden Yemlihalıoğlu, ''Yeni düzenlemeler yaptık, ormandan tahsik aldık. Yaklaşık 2 ay içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. 150 tırın park edebileceği, şoförlere duş, kafe imkanları da sunacak bir tır parkı yapacağız'' dedi.

Bu sayede tır kuyruğunun sona ereceğini, her tıra bir sıra numarası verileceğini anlatan Yemlihalıoğlu, ''Sarp'a Türkiye'nin her yerinden tırcılar geliyor. Yollarda duş imkanı, dinlenebilecekleri bir yer yok. Tır parkında derli toplu imkanlar olacak. Bunu tırcılarımız da çok istiyor. Biz de çok zorlayarak bunu yapıyoruz. Bir tane daha yer bulduk. O da küçük çaplı 30-40 tane tırın girebileceği bir yer daha yapacağız'' diye konuştu.

''KAPININ ÖNÜNDEKİ ALANI DÜZENLEYECEĞİZ''

Sınır kapısının Gürcistan tarafındaki bölümünde tadilat olduğunu bildiren Yemlihalıoğlu, Türkiye tarafında da düzenlemeler yapacaklarını söyledi.

Sarp Sınır Kapısı'ndaki düzenlemenin başladığını, havaların ısınmasıyla hız kazanacağını anlatan Yemlihalıoğlu, ''Düzenlemeyle ilgili ödenek bulduk. Peyzaj Mimarları Odası'nın yaz okulunu açtık burada. Muhtelif okullardan 30 öğrenci geldi hocalarıyla. Bir proje yarışması yaptılar. O projelerden biri hoşumuza gitti. Caminin ışıklandırması ve kapı düzenlemesi başladı'' bilgisini paylaştı.

ARTVİN NAMAZ VAKİTLERİ