Torununu bekledi ve uzun yolculuğu bitirdi

Gezmeyi, okumayı çok seven, 5 dil bilen Esma Kazancı, 3 yıl süren akciğer kanseri tedavisi sırasında üçüncü kez dünya turuna çıktı ve çok istediği torununu da görüp öyle veda etti

Pazartesi 20.12.2010
Son Güncelleme: Pazar 19.12.2010
ABONE OL
Esma Kazancı, her zaman pozitif ve güler yüzlüydü. Akciğer kanserine yakalandığını öğrendiğinde vazgeçmedi hayattan. İki kez gezdiği dünyayı üçüncü kez gezmek için yola çıktı. Dünyanın her köşesini gördü. Yolculuğun sonuna gelirken, beklediği bir başka yolcu vardı. Hamile kızı Esra'nın bebeği. O'nu bir kere olsun görmek istiyordu. Dileği gerçekleşti. Bebek dünyaya geldi ve 64 yaşında torununu gördükten sonra hayata veda etti. Esma Hanım, 1946'da İstanbul'da doğdu. Alman Lisesi'ni bitirdi. İlk görüşte aşık olduğu Uğurtan Kazancı ile evlendi. Denizcilik üzerine imalat işleri yapan Uğurtan Kazancı'nın şirketinde finansal yöneticilik yapan Esma Kazancı'nın Serra, Esra ve Barlas adında 3 çocuğu oldu.

ÖLMEYECEKMİŞ GİBİ YAŞADI

Gezmeyi, okumayı çok seven 5 dil bilen Esma Kazancı, hastalığından önce iki kez dünyayı dolaşmıştı. 2007'de dudak ve parmak uyuşmasıyla doktora gitti ve akciğer kanseri olduğunu öğrendi. Tedavisi sürerken bir gün olsun 'ölecekmiş' gibi yaşamadı. Üçüncü kez dünyayı görmek için yola çıktı. Her gezisinde bir çocuğu ona eşlik etti. Afrika, Amerika, İngiltere, Fas, İtalya daha bir çok yeri dolaştı. Oğlu Barlas Kazancı, "Tedavisi sürerken hiç ölmeyecekmiş gibi yaşama devam etti. 'Hayattan tat almayı bilmek lazım. Bu dünyada herkes kiracı' derdi. Herkesi severdi. Oturduğumuz Caddebostan'da onu sevmeyen kimse yoktu. Hayatı bu kadar sevmesi ona 3 yıl 4 ay kazandırdı" dedi. Kızı Serra'nın 5 yaşında Ada diye bir torunu vardı. Şimdi diğer kızı Esra'da hamileydi. Tek endişesi 'torunu göremeden bu dünyadan ayrılırsam' düşüncesiydi. Beklediği yolcu 11 Aralık'ta geldi. Esra sağlıklı bir doğumla Ali Mert'i dünyaya getirdi. Torununu öpüp kokladı ve 15 Aralık'ta 64 yaşında hayatını kaybetti. 16 Aralık'ta Erenköy Galippaşa Camisi'nde öğle namazının ardından Çengelköy Mezarlığı'nda defnedildi.

TORUNU ALİ MERT'İ GÖRÜP ÖYLE ÖLDÜ
Esma Kazancı, hamile olan kızı Esra'nın doğum yapmasını, torununu kucağına almayı çok istiyordu. Bu isteği de gerçekleşti.


https://www.sabah.com.tr