Dayakçı eşe 'Alırım bastonunu' uyarısı

Mahkeme, karısını bastonla döven 81 yaşındaki H.H.A.'nın aynı şeyi tekrar yapması halinde, bastonunun elinden alınmasına karar verdi

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 21.12.2010 ABONE OL
Ankara'nın Yenimahalle ilçesindeki evlerinde ayrı odalarda yatan çiftlerden 83 yaşındaki V.A. adlı kadın, iddiaya göre gece uyurken yorganının kayıp yere düştüğünü fark etti. Doğrulup yorganı üzerine çekemeyen V.A., yan odada uyuyan kocası H.H.A.'ya seslendi. Ancak sesini duyuramayınca bastonuyla yan odanın duvarına vurarak seslenmeyi sürdürdü. 81 yaşındaki H.H.A. sinirle uyanıp bastonunu alarak yan odaya geldi ve "Beni niye uyandırdın" diye bağırdığı yaşlı kadını bastonla dövmeye başladı. Hafif şekilde yaralanan kadın hastaneye kaldırıldı. Yaralama niteliği taşıması nedeniyle hastanede tutanak tutuldu ve olay savcılığa intikal etti. Ankara Başsavcılığı H.H.A.'nın 6 ay süreyle evden uzaklaştırılmasını talep etti.

TEDBİR KARARI ALINDI

Başsavcılığın H.H.A. hakkındaki başvurusunu Ankara 8'inci Aile Mahkemesi inceledi. Mahkeme, çiftin yaşlı olmasını ve bu koşullarda adamın evden uzaklaştırılmasının hakkaniyete uymayacağını dikkate alarak H.H.A.'yı uyarmayı ve 6 ay süreyle bir dizi tedbir kararı uygulamayı uygun gördü. Yaşlı adamın, eşini bu süre içinde tekrar dövmesi halinde tutuklanarak cezaevine konulacağı konusunda uyarılmasını öngören mahkemenin karar metninde ek tedbirler şöyle sıralandı: Kusurlu eş H.H.A.'nın, 6 ay süreyle eşi V.A. ile aynı çatı altında yaşadığı diğer aile bireylerine karşı şiddete ve korkuya yönelik davranışlar yapmamasına, eşi V.A.'nın eşyalarına zarar vermemesine, eşi ile varsa aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerini de rahatsız etmemesine karar verildi. Mahkeme, bu kararların H.H.A.'ya polis tarafından bildirilmesini kararlaştırdı. Çift, karar kendilerine tebliğ edildikten sonra 10 gün içinde mahkemeye başvurabilecek. H.H.A. kararın kaldırılmasını isteyebileceği gibi, V.A. da kocasının evden uzaklaştırılmasında ısrarcı olabilecek.

BUGÜN NELER OLDU