Bebekler için seferber oldular

Hakkâri'de ve Muğla'da asker, valilik ile sağlık müdürlüğü ekiplerinin ortak mücadelesi, erken doğan üç bebeğin hayata tutunmasını sağladı Ambulans helikopterlerle en yakındaki donanımlı hastanelere taşınan bebekler yaşama döndü

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 21.12.2010 ABONE OL
Hakkâri'de, daha önce dört bebeğini kaybeden Fatma-Mehmet Aydın çiftinin yedi aylıkken dünyaya gelen bebekleri için tam bir seferberlik yaşandı. Önceki dört doğumda bebeklerini kaybeden Fatma Aydın, beşinci hamileliğinde aniden rahatsızlandı. Hakkâri Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Aydın, bir kız çocuğu dünyaya getirdi. 1 kilo 450 gram doğan ve solunum güçlüğü çeken bebeği doktorlar acil olarak Van'a sevk etti. Doktorların girişimiyle Sağlık Müdürlüğü ve Valilik yetkilileri, Jandarma Komutanlığı'ndan helikopter talep etti. Ambulansla Fatih Kışlası'ndaki helikoptere bindirilen bebek ile baba Mehmet Aydın, Van'da özel bir hastaneye ulaştırıldı. Hastanenin Yeni Doğan Ünitesi'nin yetkilileri, bebeğin durumunun kontrol altına alındığını söyledi. Aydın ailesinin minik ferdi, dört gün solunum makinesine bağlandıktan sonra taburcu edilecek.

İKİZLERİN UMUDA YOLCULUĞU
Muğla'nın Ortaca ilçesinde ise yine erken doğumla dünyaya gelen yaklaşık 1 kilogram ağırlığındaki ikiz bebeklerden biri ambulans helikopterle, diğeri ambulansla Antalya'daki tam donanımlı bir hastaneye sevk edildi. Hülya Akkeçeli'nin tüp bebek yöntemiyle hamileliğinin 7.5 ayındayken dünyaya getirdiği biri kız, diğeri erkek bebeklerden biri Sağlık Bakanlığına ait ambulans helikopterle, diğeri ise ambulansla Antalya'daki hastaneye nakledildi. 29 haftalıkken doğan bebeklerin sağlık durumlarının kontrol altına alındığı solunum cihazına bağlı olmadıkları öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU