Romanların yakacak izdihamı

Edirne’nin Kıyık semtinde eski bir binanın yıkımını duyan Roman vatandaşlar, binanın tahtalarını toplamak için izdihama neden oldu.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 21.12.2010 15:28 ABONE OL
Edirne'nin Kıyık semtinde, eski bir bina iş makineleriyle öğle saatlerinde yıkılmaya başlandı. Kıyık Caddesi'ndeki yıkım esnasında binanın etrafına güvenlik şeridi çekildi. Eski binanın yıkımını duyan Kıyık'taki Roman vatandaşları, bölgeye akın etti ve güvenlik şeridini aşarak, ortaya çıkan tahtaları toplamaya başladı.

Yüzlerce Roman vatandaşı, iş makineleriyle gerçekleştirilen yıkım esnasında canını tehlikeye atarak tahta topladı. Ölümle burun buruna gelen Recai İspir adlı bir Roman vatandaşı, evlerinde yakmak için tahtaları topladıklarını belirterek, "Başka çaremiz yok ki; kış şimdi. Evlerde odun ve kömür ihtiyacımız var. Fakirliğin gözü kör olsun. Toplayacağız şimdi. Sadece biz değil, kaç kişi öyle yapıyor. Devlet babada bu sene kömür vermedi" dedi.

Roman vatandaşlarının bu talanıyla mücadele edemeyen müteahhit, çareyi polise başvurmakta buldu. Edirne Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı çok sayıda ekibi ve Çevik Kuvvet , yıkımın yapıldığı bölgeye sevk edildi. Binanın etrafından polis tarafından güçlükle uzaklaştırılan Roman vatandaşları, daha sonra yıkımın sona ermesini bekledi. Yıkım sona erip, iş makinesi durunca yüzlerce roman yıkılan binadan ortaya çıkan tahta ve demir parçalarını toplamaya başladı. İlginç görüntülerin yaşandığı yıkımda, Kıyık Caddesi'nde trafik bir süreliğine aksadı. Kıyık sakinleri, Roman vatandaşların yakacak telaşını ise ilgiyle izledi.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ