İnanılmaz ama gerçek!

Konya'nın Beyşehir ilçesinde bir kadının safra kesesinden ameliyat sonrası, çoğunluğu nohut büyüklüğünde olan, irili ufaklı 520 adet taş çıkarılması, hem hastayı, hem de ameliyatı gerçekleştiren doktoru şaşkına çevirdi.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 21.12.2010 11:37 ABONE OL
Beyşehir ilçe merkezinde ikamet eden 51 yaşındaki evli ve 2 çocuk annesi Fadime Şengül, geçtiğimiz günlerde karın ağrısı şikayetiyle Beyşehir Devlet Hastanesi'ne başvurdu. Hastanede muayene olan Şengül'ün çekilen ultrason filminin ardından safra kesesinde iltihap ve taş tespit edildi. Bunun üzerine ameliyata alınan Şengül'ün yaklaşık yarım saat süren operasyonun ardından safra kesesi alındı. Ameliyat sonrasında ortaya çıkan manzara herkesi şaşırttı. Yapılan sayımda vücuttan çıkarılan safra kesesi taşı sayısı 520 olarak belirlendi.

SAYILABİLENDEN DAHA ÇOK TAŞ VARDI

Başarıyla gerçekleşen operasyonun ardından gazetecilere açıklamada bulunan Beyşehir Devlet Hastanesi'nde görevli Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Hilmi Güngör, hastanın karın ağrısı şikayeti ile kendilerine başvurduktan sonra yapılan tetkik ve incelemelerin ardından safra kesesinde iltihap ve taş tespit ettiklerini ardından hastayı ameliyata aldıklarını söyledi.

Kapalı yöntemle gerçekleşen ameliyat sonrası hastanın safra kesesini aldıklarını belirten Opr. Dr. Güngör, "Ameliyat sonrası hastamızın safra kesesinden 520 adet taş çıktığını gördük. Bu taşların bir kısmı da operasyon esnasında ezildiği için muhtemelen daha fazla taş vardı. Ama bizim sayabildiğimiz 520 adetti" dedi.

AMELİYAT OLMAZSA UZUN DÖNEMDE KANSER RİSKİ VAR

Başarılı geçen bir ameliyattan sonra hastanın sağlığına yeniden kavuştuğunu ve yarın hastaneden taburcu edileceğini belirten Opr. Dr. Güngör, şu bilgileri verdi, "Bu tür hastaların safra kesesinde 100 veya 200 adet gibi çok sayıda taş görülebilir. Ama ben 520 adetini bir arada daha önce hiç görmedim. Çok nadir görülen bir durum. Genelde çok daha büyük ve daha az sayıda taş olmasını bekleriz. Bu taşlar, kolestrol birikimi sonucu safra kesesindeki safranın taşlaşmasıyla oluşuyor. Ameliyattan başka tedavi yöntemi de henüz yok. Bu taşlar safra yollarına düşerse değişik rahatsızlıklar oluşturabilir, uzun dönemde ise safra kesesinde kanser yapma ihtimali var. Hastamız taburcu olduktan sonra birkaç gün içerisinde normal hayata dönebilecek."

AMELİYAT OLAN HASTA ŞOKTA

Vücudundan 520 adet safra kesesi taşı çıkarılan Fadime Şengül de, 6 yıldır karın ağrısı şikayeti bulunduğunu ama bugüne kadar herhangi bir doktora müracaat etmediğini vurgulayarak, "Karın ağrısı ile birlikte mide bulantısı, kusma gibi şikayetlerim oldu. Bu ağrılar zamanla sırtıma da vuruyordu. Kontrol için doktora geldiğimde, ultrason istendi. Ardından safra kesesinde taş bulunduğu ortaya çıktı. Gün verildikten sonra ameliyat oldum. Sağlığıma kavuştum. Ama, bu kadar çok sayıda taş bana gösterilince şok yaşadım, ne olduğunu bilemedim. Şimdi rahatım" dedi. Şengül, ameliyatı gerçekleştiren doktor ve sağlık görevlilerine teşekkür ettiğini de sözlerine ekledi.

KONYA NAMAZ VAKİTLERİ