Yoldan karşıya geçerken can verdi

Konya'da dört gün önce kullanıma açılan üstgeçit yerine karayolundan karşıya geçmeye çalışan üniversite öğrencisi Hilal Orçan, bir otomobilin altında 50 metre sürüklenerek öldü

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 21.12.2010 ABONE OL
Konya merkez Selçuklu ilçesi Yeni İstanbul Caddesi üzerindeki Selçuk Üniversitesi (SÜ) Alaaddin Keykubat Kampusu önünde önceki akşam meydana gelen kazada, 22 yaşındaki üniversite öğrencisi hayatını kaybetti. SÜ Adalet Meslek Yüksek Okulu son sınıf öğrencisi Hilal Orçan, arkadaşlarıyla birlikte evine gitmek üzere yola çıktı. 4 arkadaş, kampus çıkışında 100 metre ötedeki üstgeçit yerine karayolundan karşıya geçmeyi tercih etti. Arkadaşlarından önce yola adım atan Hilal Orçan'a, şehir merkezi yönüne giden 31 yaşındaki Bayram G.'nin kullandığı otomobil hızla çarptı. 3 arkadaşının korku dolu bakışları arasında kendisine çarpan otomobilin önüne düşen Orçan, yaklaşık 50 metre sürüklendi. İlk şoku atlatan arkadaşları hemen polis ve sağlık ekiplerine haber verdi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri genç kızın öldüğünü belirledi. Kahramanmaraş doğumlu Orçan'ın cesedi, kullanmayı tercih etmediği üstgeçidin yanında savcının incelemesi için bekletildi. Ceset daha sonra otopsi için Konya Numune Hastanesi morguna kaldırılırken, genç kızın olay yerinde kalan çantası ve ayakkabıları polis tarafından bir poşete konularak polis merkezine götürüldü. Kazayı yara almadan atlatan sürücü Bayram G. de gözaltına alındı. Genç kızın cenazesi, gözyaşları arasında memleketi Kahramanmaraş'a gönderildi. Olay anında yanında olan bir kız arkadaşının, gelen aracı fark ederek Hilal Orçan'ı uyarmaya çalıştığı, ancak başarılı olamadığı öğrenildi. Orçan'ın facebook'taki sayfasında ise son olarak, "Yüzümde geçmişten kalma anıların yorgunluğu... Ve vakitler dolmuş benden habersiz... Gitmek gerektiğini bilen bir zihniyeti kabullenmiyor yüreğim..." mesajını paylaştığı görüldü.

BAŞBAKAN AÇMIŞTI
HİLAL'İN öldüğü noktada 25 Mart 2010'da meydana gelen başka bir kazada da 23 yaşındaki üniversite öğrencisi Sevinç Baştürk hayatını kaybetmişti. Yaya üstgeçidinin bulunmadığı yolun karşısına geçmek isterken otomobilin altında kalan Fen Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü 2'nci sınıf öğrencisi Baştürk, yoğun bakımdaki 25 günlük yaşam savaşının ardından can vermişti. Bu olayın ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından kampus çıkışına yapılan üstgeçidin açılışını, geçen cuma günü Şeb-i Arus törenlerine katılmak üzere şehre gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirmişti. Öte yandan kazadan sadece 12 saat sonra aynı noktada çekilen görüntülerde, öğrencilerin ölümü hiçe sayarak yine üstgeçit yerine karayolunu kullanmaya devam etmesi dikkat çekti.

BUGÜN NELER OLDU