Amerika, Osman Hoca'ya ağlıyor

Böbrek yetmezliğinden ölen ABD'nin New Mexico Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İnal, ardında önemli bilimsel çalışmalar ve pırıl pırıl genç öğrenciler bıraktı

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 22.12.2010 ABONE OL
ABD'deki New Mexico Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı ve Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Tuğay İnal, 70 yaşında hayatını kaybetti. ABD'deki öğrencileri Osman Hoca'larına ağlarken, ondan "Önderliği hepimizin hayatına yön veren çok kıymetli bilim adamı" diye söz ediyor. Fenerbahçe tutkusuyla da tanınan İnal, Amerikalıları bile Fenerbahçeli yapmasıyla tanınıyor.

230 MAKALE YAYIMLADI

Bilimadamı kimliğini hayırseverliğiyle bütünleştiren İnal, 40 yüksek lisans ve 18 doktora öğrencisini Türkiye'den Amerika'ya götürdü. Prof. Dr. Osman Tuğay İnal, 1940 yılında 7 çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak Ankara'da doğdu. Babası Mehmet Sufhi İnal o yıllarda Makine Kimya Endüstrisi'nde kimyager olarak çalışıyordu. Aile daha sonra memleketleri Tarsus'a döndü. İnal, Tarsus Amerikan Koleji'ndeki öğrenimin ardından, Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Makine Mühendisliği Fakültesi'nden mezun oldu. Daha sonra doktorasını yapmak üzere New York'taki Columbia Üniversitesi'ne gitti. Tarsus'ta öğretmenlik yapan Şerife İnal'la hayatını birleştiren İnal'ın Nazlı Nuray adında bir kızı oldu. Nazlı Nuray da babasından izinden giderek, Columbia Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler Fakültesi'ni bitirdi. Osman Tuğay İnal, akademik çalışmalarına New Mexico Üniversitesi'nde Mühendislik Fakültesi Dekanı ve Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanı olarak devam etti. Burada profesörlüğe yükseldi ve 230 makalesi bilimsel dergilerde yer aldı. "Patlama ortamında kaynaklama" ve "solar enerji, ışık enerjisi, güneş enerjisi ile paslanma" metotlarını geliştirdi. Amerikalıları bile Fenerbahçeli yapacak kadar koyu iyi bir Fenerbahçe taraftarı olan İnal, üniversitenin bulunduğu Socorro kentindeki öğrencileri arasında kurduğu futbol takımı için Türkiye'den sarı-lacivert formalar getirtti.

TÜRK GENÇLERİNE BURS
İnal, çok sayıda Türk gencine çalıştığı üniversitede doktora yapması ya da burslu okuması için yardımcı oldu. İnal, Türk öğrencileri gerektiğinde kendi evinde ağırlamaktan da çekinmedi. Bugün Türkiye'de görev yapan birçok üniversite rektörünün, bölüm başkanının ve öğretim üyesinin hocası olan İnal, 1989'da New Mexico Üniversitesi'nin verdiği "Değerli Araştırmacı" ödülüne layık görüldü. İnal 2001' de "Seçkin Fakülte" ödülünü aldı. Bir Türk bilim adamı olarak adını bilim dünyasına altın harflerle yazdıran İnal, böbreklerinde başlayan ani rahatsızlık nedeniyle kısa süre önce doktora gitti.

KAMPUSTA TÖREN

Böbrek yetmezliği teşhisi konulan ve diyaliz tedavisi görmeye başlayan İnal, 11 Aralık günü 70 yaşında hayata veda etti. Ancak, Amerikalı dostları onu memleketine hemen göndermedi. Öğrencileri ve öğretim görevlisi arkadaşları üniversitede Osman Hoca'ları için törenler düzenledi. Törenlerin ardından İnal ebedi yolculuğuna memleketinde defnedilmesi için uğurlandı. Cenazesi memleketi Tarsus'a getirilen Prof. Dr. Osman Tuğay İnal, dün öğlen namazının ardından Şehir Mezarlığı'na defnedildi.

"BAŞARMAYI ÖĞRETTİ"
Abisi Rahmet İnal "O çok iyi bir bilim adamıydı. Hep gençlerin önünü açtı. Öğrencileri onun için çok kıymetliydi. Özellikle Türk gençlerine çok emek verdi. Onların Amerika'da eğitim alabilmeleri için burs bile ayarlardı" dedi. Öğrencileri ise değerli Osman Hoca'larını bir gazeteye verdikleri ilanda "Değerli hocamızı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Akademik çalışmaları, bitmeyen enerjisi ve sevgisi ile bizim gibi onlarca Türk öğrenciyi kucaklayarak, bizlere azimle çalışmayı, araştırmayı ve başarmayı öğretti" diyerek sevgiyle uğurladı.

BUGÜN NELER OLDU