Kastamonu'da tüp faciası

Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde 4'ü aynı aileden 5 kişi, aydınlatma amacıyla kullanılan tüpten sızan gazdan zehirlenerek hayatını kaybetti.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 22.12.2010 12:59 ABONE OL
İlçeye bağlı Yolüstü köyünde oturan Çelenliğlu ailesinden gün içinde haber alamayan komşuları, durumu jandarmaya bildirdi. Olay yerine gelen güvenlik güçleri, eve girdiklerinde Şevki Çelenlioğlu (50) ile eşi Melahat (45), çocukları Beyza (4) ve Eren (6) ile evde misafir olarak kalan Pakize Çendik'in (55) cesetleriyle karşılaştı.

Yapılan incelemede ilk belirlemelere göre, evdekilerin aydınlatma amacıyla kullanılan ve halk arasında ''lüks'' olarak nitelendirilen tüpten sızan gazdan zehirlenerek öldüğü tespit edildi.

Komşuları, yoğun kar yağışının ardından köyde 12 gündür elektriklerin kesik olduğunu, aydınlatma amacıyla da lüks lamba kullandıklarını anlattılar.

ÖLENLERİN CESETLERİ, ANKARA ADLİ TIP KURUMUNA GÖNDERİLDİ

Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde, aydınlatma amacıyla kullanılan tüpten sızan gazdan zehirlenerek ölen 4'ü aynı aileden 5 kişinin cesetleri, olay yerinde yapılan incelemenin ardından Ankara Adli Tıp Kurumuna gönderildi.

Aydınlatma amacıyla kullanılan amacıyla kullanılan piknik tüpünden sızan gazdan hayatını kaybeden emekli işçi Şevki Çelenlioğlu (50), eşi Melahat Çelenlioğlu (45), çocukları Eren (6) ve Beyza (4) ile akrabaları Pakize Çendik'in (55) cesetleri, Cumhuriyet Savcısı Tufan Tanrıkulu'nun yaptığı incelemenin ardından Ankara Adli Tıp Kurumuna gönderildi.

Bu arada, cesetlerin evden çıkartıldığı sırada Başkent EDAŞ ekibi de köye geldi. Ölenlerden Melahat Çelenlioğlu'nun kardeşi İlhan Ersöz, elektrik arızasını gideremeyen BEDAŞ ekibine tepki gösterdi. Elektrik arızalarının giderilememesi nedeniyle yakınlarını kaybettiğini söyleyen ve BEDAŞ'ı suçlayan Ersöz'ün tepkisi üzerine görevliler, arızaların giderilmesi için çalışma yaptıklarını belirtti. BEDAŞ ekibi daha sonra köyden ayrıldı.

Köylüler, 11 Aralık'ta etkili olan kar yağışı nedeniyle elektriklerinin o günden bu yana kesik olduğunu öne sürdü.

PİKNİK TÜPÜ İLE AYDINLATMA

Çelenlioğlu ailesinin, gece evini aydınlatmak için piknik tüpüne lüks olarak adlandırılan aparat taktığı, yakındaki evde tek başına oturan Pakize Çendik'in de gece oturmak için amcasının oğlu olan Şevki Çelenlioğlu'nun evine geldiği, elektriklerin olmaması nedeniyle piknik tüpüne lüks olarak adlandırılan aydınlatma aparatın taktıkları belirtildi.

Çelenlioğlu ve Pakize Çendik'in cesetlerinin bulunduğu evin odasının duvarında asılı bulunan piknik tüpünün, köylüler ve jandarma ekiplerinin eve girdiğinde yanmakta olduğu öğrenildi.

EMEKLİ MAAŞIYLA EV YAPTIRDI

Eşi, çocukları ve akrabasıyla ölen Şevki Çelenlioğlu'nun bir fabrikada işçi olarak çalışırken yaklaşık 5 yıl önce emekli olduğu aldığı emeklilik ikramiyesiyle ev yaptırarak köyüne yerleştiği belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU