Gözüne 24 ayar altın taktırdı

Hatay'da yapılan ameliyatla bir hastanın uyurken bile kapanmayan göz kapağı, takılan 24 ayar altın plaka ile eski işlevine kavuştu.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 22.12.2010 15:08 ABONE OL
Özel Antakya Göz Merkezi Hastanesi Uzman Doktoru Hamit Özen, ameliyat öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, evli 3 çocuk annesi Ayfer Kahraman'ın (32) kısmi felç geçirmesi nedeniyle 1 yıldır sol göz kapağının kapanmadığı şikayetiyle hastaneye geldiğini, tedavisi için gerekli tetkiklerin yapılarak ameliyatına karar verildiğini söyledi. Dr. Özen, ameliyata ilişkin şu bilgiyi verdi:

''Tıpta ender görülen bir vaka ile karşılaştık. Sol göz kapağı açık kalan hastamıza küçük bir cep açma yöntemi uygulayacağız. 24 ayar altın plakayı göz kapağında açacağımız cebe yerleştireceğiz. Açacağımız deliklerle dokuların oradan geçmesini sağlayacağız. Dokuya uygun olan 24 ayar altın plakayı kapanmayan göz kapağına takarak hastanın sağlığına kavuşmasını sağlayacağız. Soy maden olan altın bu görevi yapacak. Bunu özel olarak tasarladık ve küçük bir operasyonla hastamıza takacağız.''

Uzman Doktor Özen, Hatay'da daha önce böyle bir ameliyat yapılmadığını belirterek, ''Bu çok sık görünen bir durum değil. Türkiye;de yılda 400 bin göz ameliyatı yapılıyor, bu en fazla 10 kez gerçekleştirilen bir ameliyat'' dedi.

Hasta Ayfer Kahraman da, bir yıldır gözünde sorun olduğunu, daha önce tedavi için başka bir hastaneye gittiğini ve sonuç alamadığını anlattı.

Tavsiye üzerine Antakya Göz Merkezi Hastanesine geldiğini ifade eden Kahraman, ''Sol yüzümde geçirdiğim felçten dolayı sol göz kapağım hiç kapanmıyordu. Geceleri yattığımda gözüm açık kalıyordu. Bu durum beni çok rahatsız ettiği gibi görmemde de azalma yaşanmaya başladı. İnşallah sağlığıma kavuşacağım. Doktorlara güveniyorum'' diye konuştu.

Açıklamanın ardından hasta Ayfer Kahraman ameliyata alındı. Başarılı geçen ameliyatın ardından Kahraman'ın sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU