'İlla da ısrarlıysan sesini türkü barda dinleyelim'

Artiz (!) olmaya gittiğim İMÇ'de, 'Kaset' isteğime yapımcı sıcak bakmadı: "Bana kalırsa evine dön. Bu piyasa kötü. Ama illa da ısrar ediyorsan, sesini türkü barda dinleriz."

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 22.12.2010 ABONE OL
Pek çok ünlü şarkıcının yolu mutlaka İMÇ'den geçmiş. Bir iki yıl öncesine kadar bir nevi sınav alanıymış bu çarşı. Bağını bahçesini satan kaset yapmak için gelirmiş. Şimdi bu sayı gittikçe azalmış. Uyarı üzerine uyarı alıyoruz çarşıda dolanırken; "Aman dolandırılmayın. Aman dikkat edin kandırılmayın." İkinci gün foto muhabirim Şuheda Aykut... "Belki kız kıza daha iyi sonuçlar alırız" diyerek çarşıya gidiyoruz. Bugün biraz kapıda turlayıp gelen gidene bakacağız. Acaba hâlâ şarkıcı ya da o kısa yoldan söylenişiyle 'artiz' olmak için gelenler var mı? Kapıda ilk karşılaştığımız kişi FA Müzik'in sahibi Filiz Hanım. "Albüm yapmak istiyoruz" diyoruz gülüyor. "Neden güldünüz" diye soruyoruz, dinlemeden geçip gitmeye çalışıyor biz de takip ediyoruz. "Gelebilir miyiz?" diye sorunca "Gelin" diyor Filiz Hanım ve şirkete çıkıyoruz. Çatı katında FA Müzik. Filiz Hanım, 10 yaşından beri bu piyasanın içinde. 10 yaşında tezgâhtar olarak İMÇ'de çalışmaya başlamış. 27 yaşında. "Neler gördüm neler" diye söze başlıyor ve şunları anlatıyor:

120 BİN TL HARCADI AMA
"Güldüm, çünkü o kadar çok gördüm ki sizin gibi kaset çıkarmak istediğini söyleyen. Eskiden daha çoktu şimdi ayda bir iki kişi hâlâ geliyor şarkıcı olmak için. Bunların arasında kızlar da var. Bazıları bağını bahçesini satıp geliyor, daha çok erkekler. Bazıları her şeyi göze alıp geliyor. Her şeye razılar. Bu çok zor bir piyasa kimseye tavsiye etmiyoruz. Burada elini veren kolunu kurtaramaz. Mesela en son bir şarkıcı 120 bin lira harcadı kaset çıkarabilmek için. O kadar çok dolandırılmış ki. En son bize geldi. Bize de ödediği ve boşa giden paralarla kaseti 120 bine mal oldu. Sadece klibi yayınlansın diye 22 bin lira ödedi bir kanala. Bu işler öyle göründüğü gibi kolay değil. Artık büyük sanatçılar da sadece kendilerine albüm yapıyorlar. İnternet de bitirdi zaten piyasayı. Televizyonda magazin programlarını izleyen bakıyor şarkıcılara ve benim bundan neyim eksik diyerek çıkıyor yola. Onun yaşantısına özeniyor. Saçına makyajına."

'KIZIM EVİNE DÖN'
Boş boş dolanırken Güner Müzik'in sahibi Aziz Güner çıkıyor karşımıza. Aziz Bey'e kaset yapmak istediğimizi söylüyoruz. O da şirketine davet ediyor. Önce çay söylüyor sonra soru yağmuruna tutuyor. Sesimizi de dinlemeyi ihmal etmiyor tabii. Ses iyi değil ki. Repertuvar çalışması da yapmadık. Nereden bilelim işin bu noktalara geleceğini. Yine de sabırla dinliyor Aziz Bey, hakkımızda bilgi alıyor uzun uzun, sonra başlıyor anlatmaya: "Bak kızım. Bana kalırsa geri dön evine. Bu piyasa kötü. Sonunda genç bir kızsın. Başına herşey gelebilir. Ama illa ki ben kaset yapmak istiyorum diyorsan elimizden geleni yapalım. Biraz daha çalış da gel."
Bana sahneye çıkacak bir yer ayarlayabilir misiniz? Mümkün tabii önce repertuvarını genişletmen lazım.
Para kazanabilir miyim bu işten? Kasetten para kazanılmaz ama televizyon programı falan olursa olur. Bir de sahneye çıkarsın.
Sesim güzel mi peki? Çok önemli değil o. Biraz olsa yeter. Önemli olan hangi şarkıları söyleyeceğin.
Peki daha profesyonel bir ortam yok mu sesimi dinlemeniz için? Yok. Dağıttık biz stüdyoyu. Türkü bar falan olabilir ama. Orada dinleyebiliriz.
Oldu o zaman biz gidelim sonra yine geliriz...

'Skandal lazım, yoksa kasetin satmaz zaten'

17 yıldan bu yana İMÇ'nin içinde olan FA Müzik'ten Filiz Hanım, "Malzemeniz varsa basın çok güzel ilgilenir sizinle" diyor. "Nasıl?" diye soruyoruz. "Sesinizin iyi olması değil söylediğim. Daha farklı malzemelerden bahsediyorum. Skandallar falan. Bunları kaldırabilecekseniz girin bu işe yoksa hiç girmeyin. Bunları yapamazsanız kasetiniz de satmaz zaten" diye anlatıyor.

BUGÜN NELER OLDU