Meclis'ten 'kayıp çocuklar' raporu

Meclis Komisyonu çocukların mağdur olduğu sorunların araştırılması için rapor hazırladı

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 22.12.2010 ABONE OL
Kayıp Çocuklar Başta Olmak Üzere Çocukların Mağdur Olduğu Sorunların Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi'' amacıyla oluşturulan Meclis Araştırma Komisyonu'nca hazırlanan taslak rapora göre, Türkiye'de organ ticareti nedeniyle çocuk kaçırıldığı söyleniyor ancak buna ilişkin kanıt yok. Rapora göre, ailelerin yanından ayrılan çocukların önemli bir kısmını 15 yaşından büyük çocuklar oluşturuyor ve bunların büyük çoğunluğu kız çocuğu. Bir çocuğun daha önce kaybolma öyküsü varsa, tekrar kayıp riski artıyor. Parçalanmış ailelerin çocukları daha fazla kaybolma riski taşıyor. Ebeveyn göçü de kayıp riskini arttırıyor. Taslak raporda, "Aslında suç işleyen çocuk yoktur, suça itilen çocuk vardır'' denildi. Raporda, çocukların kaybolmasını önlemek için şu önerilerde bulunuluyor:
Aile yapısı güçlendirilmeli, anne ve babanın sosyal yapısı yükseltilmeli.
Okula devam konusunda çocuklar izlenmeli ve devamları sağlanmalı.
Ergenlik döneminde duygusal beraberlikler konusunda erkek ve kızların bilinçlendirilmeli.
Medya, olumlu rol model oluşturmayı hedeflemeli.
İnternetin doğru olarak kullanımı sağlanmalı.

İZNİK'TEKİ EVLERİNDEN KAÇTILAR
BURSA'NIN İznik ilçesinden, Fransa'ya gitmek üzere sabah evden kaçan ikisi kardeş 3 kız çocuğu, Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde bulundu. İznik Selçuk İlköğretim Okulu öğrencilerinden R.K. (12) ve ablası A.K. (15) ile Z.Y. (15) ailelerine teslim edildi.

KAYIP 2 ÇOCUK BULUNDU
KAYSERİ'DE üç gündür kayıp olan 2 çocuk dün bulundu. Üç gündür kayıp olan 8. sınıf öğrencisi Arif B. ve 7. sınıf öğrencisi Durdu D. akşam saatlerinde Ambar mahallesinde bir caminin müştemilatında sağ olarak bulundu. İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen çocuklar, burada aileleriyle buluşturuldu.

BUGÜN NELER OLDU