Obezlere özel ambulans

Obez hastaların hastaneye taşınmasında yaşanılan sıkıntılar, özel dizayn edilen ambulans sayesinde son bulacak. Özel bir vinç sistemiyle donatılan ambulans, 350 kilo ağırlığındaki bir hastayı bile rahatlıkla evinden alıp hastaneye ulaştıracak.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 22.12.2010 15:10 ABONE OL
Ankara il Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü ve Paramedik Derneği tarafından düzenlenen, ''Ambulans ve Sürüş Güvenliği Ambulans Ergonomisi'' panelinde, yeni geliştirilen ambulanslar basına tanıtıldı.

Ankara İl Sağlık Müdürü Mustafa Aksoy, yaptığı açıklamada, dünyada tüm ülkelerin kalp-damar, kanser ve obezite hastalıklarıyla boğuştuğunu ve bu yıl Sağlık Bakanlığı tarafından da ''obeziteyle mücadele programı'' oluşturulduğunu hatırlattı.

Aksoy, personelin, özellikle iki insanla taşınabilir ağırlık limitini geçen hastaları alırken çok güçlük çektiğini anlattı. Bu nedenle, aldırdıkları içi boş bir ambulansı, özel bir vinç sistemiyle donatarak, 350 kg ağırlığındaki bir hastayı bile rahatlıkla evinden alarak hastaneye ulaştırabilecek duruma getirdiklerini anlatan Aksoy, ''Tekerlekli sandalye, her türlü merdivenli mekandan yere inmeyi kolaylaştırıyor. Tabi bu hastalar için, özel geliştirilmiş karyolaların da kullanılması gerekiyor. Numune Hastanesi obezite hastaları için kullanılabilecek özel yatak ve tedavi imkanı oluşturabilecek ortamı sağladı'' dedi.

İLKYARDIM İÇİN MOTORİZE EKİPLER

Artık, Ankara'da vakaya ulaşma süresinin şehir içinde 5 dakika ile 7,5 dakika arasına indiğini dile getiren Mustafa Aksoy, şehirlerarası yolda da sürenin yarım saati geçmediğini vurguladı.

İl Sağlık Müdürü, özellikle trafiğin kilitlendiği yerlerde vakaya hızlı ulaşmak gerektiğinde diğer araçlar arasından sıyrılarak hızlıca giden ve ambulans gelene kadar yaralıyı gözlem altına alan motorize ekiplerin de varlığından bahsederek, bu ekiplerin, şu anda sadece Ankara, İstanbul ve İzmir'de hizmet verdiğini söyledi. Bu araçları kullanan kişilerin doktor olduğunu belirten Aksoy, araçlarda ilkyardım için de özel bir çanta sistemi olduğunu kaydetti.

DÜNYA PARAMEDİKLER GÜNÜ

Bugünün Dünya Paramedik Günü olarak kutlandığını hatırlatan Mustafa Aksoy, ''Paramedik diye bahsettiğimiz arkadaşlarımız liseden sonra 4 yıl acil yardım eğitimi almış arkadaşlarımız. Dünya artık hekimli acil yardım istasyonlarından, paramedikli acil yardım istasyonlarına geçiyor. Hekimler kadar, hatta bazen onlardan daha iyi hastaya müdahale ediyorlar'' diye konuştu. Aksoy, her şeye rağmen paramedik sayılarının yeterli olmadığını da sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU