'Bir hatun gelmiş kaset yapalım mantığı bitti'

İMÇ'deki değişimi, Kalan Müzik'in sahibi Hasan Saltık anlatıyor: Bilgisayar çıkınca bu iş bitti. İnsanlar müziği internetten ücretsiz indiriyor

  1. Haberler
  2. Yaşam
Perşembe 23.12.2010 ABONE OL
Unkapanı'na şarkıcı olmak için gelenlerin sayısında yaşanan ciddi azalmanın en önemli nedenlerinden biri artık kimsenin bu kadar "saf" olmaması. Artık "şarkıcı" olmanın yolu İMÇ'den geçmiyor. Fark edilme peşinde koşan gençler barlarda sahneye çıkıyor. Zaten iyilerse buradan İMÇ'ye ulaşıyor. Bir de artık kapı kapı dolaşmak yerine demo göndermeyi tercih ediyorlar. Sektörün öncülerinden, Türk Halk Müziği denilince akla gelen ilk firmalardan biri Kalan Müzik şirketinin sahibi Hasan Saltık'la konuşuyoruz. Saltık, "O eski yıllarda yaşanan 'bir hatun gelmiş kaset yapalım' mantığı kalmadı Unkapanı'nda" diye başlıyor konuşmaya. Günümüzde müziğin eskiye göre daha çok dinlendiğini ancak paraya dönüşünde sorun olduğunu söyleyen Saltık, piyasanın durumunu şöyle özetliyor: "Kasetti, CD oldu. Bilgisayar çıkınca bu iş bitti. İnsanlar ücretsiz indiriyor internetten, para vermiyor. 50 bin sattığımız albümde korsan indirmeler 350 binleri buluyor. Nasıl albüm yapsın ki firmalar. En çok satan albüm 100 bini aşmıyor Türkiye'de. Eskiden milyonları bulurdu. Bir daha o satış rakamları asla olmayacak. Mesela bir MÜYAP ödülleri vardı 300 bin satış rakamını geçen sanatçılara ödül verilirdi. İki yıldır bu ödül verilmiyor çünkü 300 bin satan albüm yok. Ödül töreni iptal edildi. Bir albüm ortalama 20 binle 60 bin arası satarsa maliyetini kurtarıyor." Bunca bilgi aldıktan sonra Unkapanı'ndaki "albüm" maceramızı "bir başka bahara" bırakarak bir döneme damgasını vurmuş, pek çok şarkıcının ilk keşfedildiği çarşıdan ayrılıyoruz.

ARTIK ÂŞIK KALMADI
Kalan Müzik'in sahibi Hasan Saltık müzikteki değişimi şöyle özetliyor: "Eskiden âşıklar bağlamasını alıp geliyordu. Neşet Ertaş da öyle gelmiş. Çarşıya elinde bağlamasıyla girmiş. Onlar kalmadı, çünkü artık âşık kalmadı Anadolu'da. Varsa bile onlar gelip de kapı kapı dolaşmıyorlar. Demolarını gönderiyorlar."

BUGÜN NELER OLDU