Ardında 62 yıllık sevda bıraktı

Unutulmaz eseri "İzmirlim"i 62 yıllık aşkı Necla Hanım'ın gözlerine bakarak besteleyen Mirkelamoğlu, vefat etti Alzheimer hastası Necla Hanım eşinin ölümünden habersiz "Nerde?" der gibi bakıyor, ağlayarak tepki veriyor

  1. Haberler
  2. Yaşam
Perşembe 23.12.2010 ABONE OL
Türkiye Cumhuriyeti'nin 2'nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün en yakın arkadaşlarından olan siyasetçi kimliğinin yanı sıra unutulmaz bestelere imza atan sanatçı Mehmet Necip Mirkelamoğlu, önceki gün tedavi gördüğü İzmir Tepecik Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde 89 yaşında hayata veda etti. Geride sayısız beste bırakan Mirkelamoğlu'nun sadece 200 eseri TRT arşivinde yerini alırken, daha gün yüzüne çıkmamış bestelerini çocuklarına emanet etti. Mehmet Necip Mirkelamoğlu 1922'de Urfa Bilecik'te doğdu. 5 çocuklu ailenin 4'ncü çocuğuydu. Başarılı eğitim hayatı onu İstanbul'a getirdi. İstanbul Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Okulu bitirdikten sonra ailesinin de taşındığı İzmir'e döndü. İzmir Tilkilik semtinde otururken tanıştığı çocukluk aşkı Necla Hanım'la 1948'de evlendi. Şehnaz, Sami ve Mahur adında 3 çocukları oldu. Onlarınki öyle büyük bir aşktı ki Mirkelamoğlu, bestelerini yaparken Necla Hanım'ı karşısına oturtuyor, tamburu da elini alıp onun gözlerine bakarak beste yapıyordu.

200'ÜN ÜZERİNDE ESERİ VAR

1961'de Mirkelamoğlu için siyaset rüzgârı esmeye başladı. CHP'den İzmir milletvekili olarak girdiği seçimi kazandı. 1961-65 arasında CHP'den 12'nci dönem milletvekili oldu, 1968-1977 arasında Cumhuriyet Senatosu Üyeliği ve Cumhuriyet Senatosu Başkan Vekilliği yaptı. İsmet İnönü'nün en yakın arkadaşı olarak tanınan Mirkelamoğlu'nun 'İsmet Paşa' sevgisi başkaydı. Oğlu Sami Mirkelamoğlu bu sevgiyi "Babam İnönü ve Atatürk'e tapardı" diye anlatıyor. 1973'te İnönü'nün vefatından sonra CHP kurultayında Bülent Ecevit başkan seçildikten sonra Mirkelamoğlu, istifa etti. Mirkelamoğlu, 1979'da İzmir'e geri döndükten sonra aktif siyaset yaşamından da koptu. Artık onun için en verimli beste çağı başlamıştı. 200'ün üzerinde beste yaptı. Bunların çoğu TRT arşivinde. "Bir münasip zamanda/ Mesela saat onda/ Buluşalım Kordon'da/ Der gibi geldi bana" dizeleriyle bilinen 'İzmirlim' şarkısının söz yazarı ve bestecisi olan Mirkelamoğlu, "Gül ağacı değilem" gibi dillerden düşmeyen pek çok şarkı kazandırdı Türk Sanat Müziği'ne. Genç kuşak pop şarkıcısı Mirkelam da Mehmet Necip Mirkelamoğlu'nun amcasının oğlu. 62 yıldır büyük bir aşkla evli olduğu Necla Mirkelamoğlu'nun bestelerinin ilhamı olarak gören Mirkelemoğlu'nu, oğlu Sami Mirkelamoğlu şöyle anlatıyor: "Bizim evimizde akşam yemekleri uzun olurdu. Babam eline tamburunu alır, annemi de tam karşısına oturturdu. Annemin gözlerinin içine bakıp, bestelerini yapardı. Örneğin, en sevilen şarkılarından biri olan İzmirlim şarkısının sözleri böyle oluştu. Babam 1.5 saat annemi karşısından ayırmadı. Onun gözlerinin içine bakıp Karşıyaka'daki evimizde bu şarkının güftesini yazdı ve bestesini yaptı."

BUGÜN DEFNEDİLECEK

Mirkelamoğlu'nun ölümü, 62 yıllık eşi Necla Hanım'dan gizlendi. Ancak, evdeki kalabalığa rağmen tek bir kişinin yokluğunu hissetti. Önceki günden beri hiç uyumayan annesinin gözyaşı döktüğünü söyleyen oğlu Sami Mirkelamoğlu, "Annem sürekli ağlıyor. Oysa biz ona babamın öldüğünü söylemedik. İsimlerimizi hatırlamıyor. Ama babamın yokluğunu hissediyor ve ağlıyor" dedi. Sami Mirkelamoğlu, babasının ölmeden önce yeni yaptığı bestelerini çocuklarına bıraktığını söyleyerek, "Bunları usulüne göre değerlendirin dedi. Babamıza son görevimizi yapacağız" diye konuştu. Mirkelamoğlu, bugün İzmir Alsancak Hocazade Camisi'nde öğlen kılınacak namazın ardından Hacılarkırı Mezarlığı'nda defnedilecek.

Kalp pili de takılmıştı
Sekiz yıl önce Mehmet Necip Mirkelamoğlu'nun kalbinde rahatsızlık baş gösterirken, eşi de alzheimer hastalığının pençesine düştü. Mirkelamoğlu'na kalp pili takıldı. Ancak, başka rahatsızlıkları da vardı. Diyabetten dolayı bacaklarında yaralar çıkmıştı. Zatürreeye de yakalanınca hastaneye yatırıldı. Önceki gün 89 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

BUGÜN NELER OLDU