'Kadıköy-Kartal hattı dünya rekoruna gidiyor'

Başkan Topbaş, 2011 sonunda hizmete girmesi planlanan Kadıköy-Kartal metro hattının sadece 45 ayda tamamlanmasının bir dünya rekoru olduğunu söyledi

  1. Haberler
  2. Yaşam
Perşembe 23.12.2010 ABONE OL
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Kadıköy - Kartal Metro hattında günde ortalama 150 metre hızla kazılarak bir dünya rekoruna imza atılıyor. Tamamlandığında günde 1 milyonun üzerinde yolcu taşıyacak olan hat Kaynarca'ya kadar uzatılarak 22 kilometreden 26.5 kilometreye çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ray döşeme ve elektromekanik işleri devam eden inşa edilen Kadıköy - Kartal Metro hattını gazetecilerle birlikte gezerek çalışmaları yerinde inceledi. Küçükyalı İstasyonu'nun şantiyesine inen Başkan Topbaş, burada makineyle raylara kaynak yaptı ve döşediği istasyonun duvar seramiklerine bugünün tarihini attı. Topbaş, Kadıköy - Kartal Metro inşaatınının 2011 sonunda hizmete gireceğini müjdeledi ve "Sadece 45 ayda tamamlayacağımız bu metro hattı bir dünya rekorudur" dedi. Kadıköy - Kartal arasında yolculuğun 29 dakikaya ineceği belirten Topbaş, hattın toplam maliyetinin ise 1 milyar 700 milyon dolar olduğunu kaydetti. Hattın Kadıköy ile Kartal arasında ciddi bir ulaşım aksı oluşturarak erişim sorununu ortadan kaldıracağına dikkat çeken Topbaş, "Yerin 29 metre altındaki bu metro hattı Anadolu yakasındaki en büyük yatırımlarımızdan biri. Marmaray da tamamladığında Kartal'dan Kadıköy, Taksim, Levent, hatta Olimpiyat Stadı'na gitmek çok daha hızlı ve konforlu olacak" diye konuştu. Öte yandan İngiliz Guardian Gazetesi'nde çıkan İstanbul'un da aralarında bulunduğu bazı Avrupa şehirlerinin kredi durumunun kırılgan olduğuna dair habere ilişkin soruları yanıtlayan Başkan Topbaş, "Metropolitan Kentler Araştırması'nda İstanbul, 1993-2010 yıllarında ulaştığı yüzde 5.5'lik gelir ve yüzde 7.3'lük istihdam artışı ile 150 kent arasında birinci sırada yer aldı. Bazıları kendilerince farklı değerlendirmeler yapmış olabilir" dedi.

YILBAŞINDA TRAFİK

Trafiğe kapatılması gündemde olan sokak ve caddelerle ilgili soruları da yanıtlayan Topbaş, "Yılbaşı münasebetiyle tatilini burada geçirmek isteyenler var. UKOME bazı meydanların daha yoğun olacağı düşüncesiyle bu meydanların araçtan arındırılması gerektiğine karar verdi. Yılbaşı süresince geçici olan noktalar var. Mesela Taksim ve Beyoğlu" dedi.

BUGÜN NELER OLDU