137 yıllık yalı kül oldu

Cuma 24.12.2010 00:00
Son Güncelleme: Cuma 24.12.2010 10:32
ABONE OL
İzmir'in Bayraklı ilçesinde, bakımsızlıktan harabeye dönen 137 yıllık tarihi Yahya Paşa Yalısı'nda henüz bilinmeyen bir nedenden dolayı yangın çıktı. Koruma kurulu tarafından Doğal Sit Alanı ilan edilen binada zaman zaman alkol ve madde bağımlısı kişilerin kaldığı öne sürülüyor. Yangının çıkış nedeninin belirlenmesi için çalışma başlatıldı.

OLAY YERİNDEN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!

Son Osmanlı Padişahı Vahdettin'in paşalarından Yahya Paşa tarafından 1873 yılında yaptırılan ve yıllardır metruk halde olan binada çıkan yangın, 2 saat içinde tarihi binayı küle çevirdi.

Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal Sokak ile 1606/1 sokağın kesiştiği yerde bulunan yalıda dün saat 23.00 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangın korku dolu anların yaşanmasına neden oldu. Yangın büyüyerek etkisini artırırken, alevler kısa sürede tüm binayı sardı. Olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Yoğun çaba harcayan ekipler uzun uğraşlar sonucunda alevleri kontrol altına aldı.

1983 yılında Kültür ve Doğal Varlıkları Koruma Kurulu tarafından birinci derecede sit alanı olarak ilan edilen yalının Yahya Paşa'nın torunu olan ve Hollanda'da akademisyenlik yapan Mahmut Görkey'e ait olduğu öğrenildi. Vatandaşlar yangının 3 ayrı noktadan başladığını iddia etti. Daha önceden de yalıda küçük çaplı yangınların çıktığı ancak büyümeden söndürüldüğü öğrenildi. Uzun zamandır metruk halde bulunan tarihi binada zaman zaman alkol ve madde bağımlısı kişilerin kaldığı da öne sürüldü.

Kundaklanma ihtimaline karşı polis ekipleri soruşturma başlattı. Yangının kesin çıkış nedeni, soğutma çalışmalarından sonra yapılacak bilirkişi incelemesinden sonra ortaya çıkacak.

https://www.sabah.com.tr