Avrupa dondu Türkiye yüzdü

Avrupa son yılların en sert kış koşulları altında felç olurken, Türkiye'nin batısı adeta baharı yaşıyor. Antalyalılar dün 23 dereceyi bulan sıcakta güneşin tadını, denize girerek çıkardı

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cuma 24.12.2010 ABONE OL
Yolları kapatan, uçak seferlerini durduran kar yağışı ve soğuk altında son dönemlerin en sert kışını geçiren Avrupa, güneyden esen Lodos ile yazdan kalma günler yaşayan Türkiye'den bakınca, 'başka bir gezegen' gibi kaldı. Üç gündür sıcak havanın etkili olduğu Antalya'da dün turistler sahillere akın etti. Sıcak ve güneşli havayı fırsat bilen turistler Konyaaltı sahilinde denize girdi. Bazı vatandaşlar da balık tutup yürüyüş yaparak güzel havanın tadını çıkardı. Antalya'da dün hava sıcaklığı 21 derece, deniz suyu sıcaklığı ise 20 derece olarak ölçüldü. Antalya Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri önümüzdeki bir hafta içerisinde yağış beklemediklerini, hava sıcaklığının gündüzleri 22-23, geceleri ise 11-12 derece civarında seyredeceğini bildirdi. Antalya'da etkili olan sıcak hava, sera bölgesinde yaş meyve-sebze fiyatlarının da ucuzlamasına yol açtı. Yurdun batı bölgeleri de Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir ılık ve yağışlı havanın etkisine girdi. Hava sıcaklığının ülke genelinde artarak, mevsim normallerinin 6 ila 8 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor.

ZOR NOEL

Avrupa'da ise Noel tatili arifesinde kar yağışı özellikle batı bölgelerinde ulaşımı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Soğuk hava Almanya, Fransa, İngiltere ve İrlanda'da hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Aşağı Saksonya eyaletinde çok sayıda trafik kazası meydana geldiği bildirildi. Başkent Berlin ile Hamburg arasındaki otoyolun karlarla kaplı olduğu, Magdeburg bölgesinde ise çok sayıda aracın mahsur kaldığı kaydedildi. Fransa'nın kuzeyinde yoğun kar yağışının sürdüğü belirtilirken, Paris bölgesi dahil 17 yerleşim biriminde ikinci dereceden olağanüstü hal ilan edildi. İngiltere'de Avrupa'nın en yoğun havalimanı Heathrow'un tamamen uçuşlara açıldığı belirtildi. Ancak ülkenin bazı bölgelerinde otomobil sürücüleri için yolların son derece tehlikeli olduğu uyarısı yapıldı. İrlanda'da da kar yağışı yüzünden uçuş seferlerinde aksamalar olduğu ifade edildi.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ