Kara toprakta kavuştular

2004'te kör kurşun, nişanlısı Zübeyde'yi, Memik Dolbak'tan ayırmıştı. Memik de 6 yıl sonra bir kör kurşunla can vererek mezar taşına 'Gülüm' yazdırdığı aşkının yanına gömüldü

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cuma 24.12.2010 ABONE OL
Gaziantep'ten tatil için geldiği İstanbul'da, kavga edenlerin silahından çıkan mermiyle can veren 28 yaşındaki Memik Dolbak, kendisi gibi kör bir kurşuna kurban giden nişanlısının yanına gömüldü. Gaziantep'te kahvehane işleten Dolbak, bir hafta önce tatil için Güngören'deki akrabalarının yanına gitti.

İSTANBUL'DA GELEN ÖLÜM

Dolbak'ı gezmeye çıkaran akrabaları ile bir grup arasında "Neden ters baktın" diye tartışma yaşandı. Çıkan tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine silahlar çekildi. Olayların arasında kalan Dolbak, karşı taraftakilerden birinin tabancasından çıkan kurşunla ağır yaralandı. Karnından vurulan Dolbak, hastanede kurtarılamayarak can verdi. Genç adamı vuran saldırgan kayıplara karışırken cenaze toprağa verilmek üzere memleketi Gaziantep'in Yeniyapan köyüne gönderildi. Dolbak için, 6 yıl önce kaybettiği nişanlısının yanında mezar yeri kazılırken, çiftin aynı kaderi paylaştığı ortaya çıktı. Dolbak, 6 yıl önce, o zaman 22 yaşında olan köylüsü Zübeyde Dalan ile nişanlıydı. Genç çift düğün için gün sayıyordu. 30 Mayıs 2004'te Dalan, sokakta çıkan silahlı kavganın ortasında kaldı. Genç kız, başına isabet eden serseri kurşunla can verdi.

MEZAR TAŞINA YAS MEKTUBU

Nişanlısını kaybeden Dolbak, apansız ölüme isyanını mezar taşına yazdığı yazıyla kazıdı. "Gülüm" dediği Dalan'a hitaben, "Gidiyorum. Kefen biçilmiş niye bilmiyorsun. Mezar kazılmış kimindir demiyorsun. İçindeki beden benimdir biliyorum. Bir hata ediyorlar, sensiz gidiyorum. Gülüm." yazdı. Yıllar sonra yine bir serseri kurşunla can veren Dolbak, bu satırları yazdığı mezar taşının yanındaki mezara gömüldü. Yakınları gözyaşlarına boğulurken, "Hayatta kavuşamadılar, bari ebediyen birlikte olsunlar" diyerek teselli olmaya çalıştı.

BUGÜN NELER OLDU