9 Mart 2017 saat 08.25

Üç araştırmacının fay hatlarına yaptığı yolculuğun izlenimlerini yayımlayan Daily Telegraph, olası İstanbul depremi için 9 Mart 2017 senaryosunu kullandı

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cuma 25.12.2010 ABONE OL
Gazete, üç araştırmacı kaşif Tamsin Davies, Serena Davies ile Adam Whitaker'ın "Fay hatlarında yaşam yolculuğu" isimli gezilerinin Türkiye ayağındaki depreme hazırlık gözlemlerini yayımladı. Kraliyet Coğrafi Araştırmalar Topluluğu ve Land Rover'ın desteğiyle gerçekleştirilen geziyle ilgili yazıda, Jeofizik Profesörü Şerif Barış'ın, "18 bin insanın hayatını kaybettiği 1999 depreminden sonra 7.5 büyüklüğündeki yeni bir depremin yüzde 65 ihtimalle 30 yıl içinde İstanbul'da gerçekleşeceği hesaplanıyordu. 10 yıl geçti bile. Olası bir 2017 yılı depremi senaryosunda yaşanılacaklar çok daha ağır olabilir" şeklindeki görüşlerine yer verildi. Gazetedeki yazı çarpıcı bir girişle başlıyor: "Saat 8.25. 9 Mart 2017. Her zamanki gibi, İstanbul yolları fabrikalara ve iş merkezlerine giderken duman kusan otomobil ve otobüslerle dolu. 15 milyon insan için rutin bir gün. Ansızın yer sarsılmaya başladı. Binalar yıkılıyor, gaz ve su boruları patladı. Panik olan insanların yüklenmesi nedeniyle telefon sistemi çöktü. Sahilde temiz bahar havası almak için gezen insanları bir anda tsunami yuttu. Günün sonunda 35 bin insan öldü, 200 bin kişi yaralandı, 80 bin binadan geriye koskoca enkaz kaldı. Sultanahmet Camisi ayakta kalmayı başardı, ancak üzerindeki çatlaklar yıllar boyunca 2017 depremini hatırlatacak. İşte bunlar, herkesin farkında olduğu depremde yaşanılacak olanlar."

99'U YAŞAYANLAR ANLATTI
İstanbullular'dan da görüş alınan yazıda, Avcılar'da yaşayan 36 yaşındaki Mehmet Koç'un, "1999 depreminden sonra iki yıl uyku sıkıntısı çektim. Hayata devam ediyorum. İkinci depremden korkuyorum, ama eskisi kadar değil" ifadeleri yer alıyor. 1999 depreminde travma geçiren 45 yaşındaki Nuran Altıparmak da, "Hâlâ psikolojik destek alıyorum. Eşim işini ve parasını kaybetti. Neredeyse stres yüzünden boşanacaktık" dedi. Yazıda, İtalya'ya da giden ekibin depreme karşı yeterince hazırlık yapılmadığını gözlemlediği belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU