Kapadokya'dan kötü haber

Dünyanın en önemli yeryüzü şekillerinden biri olarak da kabul edilen, doğa harikası peribacalarına sahip Kapadokya bölgesinin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Göreme Beldesi'nde bulunan yaklaşık 25 metre yüksekliğindeki bir peribacası çöktü.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cumartesi 25.12.2010 10:10 ABONE OL
Nevşehir'in Merkez ilçeye bağlı Göreme beldesinin Aydınlı Mahallesi Çakmaklı Sokak'da 1989 yılında bir bölümü çöken yaklaşık 25 metre yükseklikteki peribacası, sabah erken saatlerde çöktü. Çöküntünün sabahın erken saatlerde olması olası bir can kaybının olmasını önlerken, çöküntü ile birlikte dev bir kaya kütlesi, çöküntünün yaşandığı alana yakın bir pansiyonun alt katında zarara neden oldu.

Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil yaptığı açıklamada, 1975 yılına kadar Göreme'de etkin bir peribacası çöküntüsünün yaşanmamasına karşın, özellikle son yıllarda peribacalarındaki çökmelerin sıklaşmasına dikkat çekti. Cingil,1975 yılına kadar Göreme beldesinde yaşam süren bölge halkının peribacalarını kiler, samanlık, ahır ve benzeri şekillerde kullandıklarını ve bu kullanma ile de bölge halkının peribacalarının daha uzun süreli bir şekilde korunması için her türlü çabayı ortaya koyduğunu belirtti.1975'li yıllarda Milli Emlak Müdürlüğü Hazine Avukatı'nın girişimleri ile Göreme beldesindeki tüm peribacalarının Hazine üzerine kayıt altına alınmasına yönelik vatandaşlar aleyhine davalar açıldığını ifade eden Cingil "Bölge halkı devletine bağlıdır.Bu bağlılıkları nedeniyle yıllardan beri kullandığı, gözü gibi baktığı ve kendi deyimlerince dam olarak tabir ettikleri peribacalarını yeniden elde edebilmek için karşı dava bile açma gereği duymadan yıllarca kullandıkları peribacalarını terk ettiler. 35 yılı aşkın bir zamandan beri de bölge halkı Göreme'nin farklı alanlarında yaşamaya başladıkları için peribacaları bakımsız bırakıldı. Dolayısıyla bir insan nefesinin bile korumacılık alanında oldukça etkin olduğu bu kaya oluşumları terk edilme ile birlikte doğal olaylara karşı da korumasız ve korunaksız bırakıldı" dedi.

Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil, son yıllarda peribacalarının kullanılabilirliğinin daha uzun bir zamana yayılması için bir dizi çalışmaların yapılmaya başlanıldığını söyledi.Cingil, "Peribacaları, ancak kullanılarak korunabilir.Bu düşünce ekseninde gerek Göreme Belediyesi ve gerekse Kapadokya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından çeşitli çalışmaların yürütülmesi planlanıyor.Peribacaları,Kapadokya için olduğu kadar tüm dünya için de vazgeçilmez bir önem taşıyor. Kapadokya UNESCO'nun dünyada korunması gerekli 27. bölgesidir, dokusu ve yapı özelliği ile de dünyanın 7. önemli bölgesi durumundadır.Tüm yetkililerin de bu noktada iyileştirilme çalışmalarına katkı sağlamasını bekliyoruz.Zaman içerisinde koruma gerçekçi olarak ortaya konulacaktır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU